Naukowcy chcą wysłać kolejną wiadomość do istot pozaziemskich. "Prosta, ale znacząca"

Naukowcy z różnych instytucji opracowali wiadomość zatytułowaną "A Beacon in the Galaxy", która zostanie wysłana przedstawicielom form żyjących w Drodze Mlecznej. To kolejna już próba kontaktu z istotami pozaziemskimi.

Wiadomość nazwana "A Beacon in the Galaxy" bazuje głównie na Wiadomości Arecibo (wysłano ją w kosmos w 1974 roku przy pomocy radioteleskopu w Arecibo). Ma zawierać znacznik czasu i lokalizacji, wizualne przedstawienie struktury podwójnej helisy DNA i atomu wodoru, wizualne objaśnienia algebry i innych matematycznych równań, ilustrację Układu Słonecznego, mapę Ziemi oraz ilustrację dwóch uśmiechniętych nagich ludzi obu płci - podaje CNN. Naukowcy w komunikacie chcą również zaprosić istoty pozaziemskie do nawiązania kontaktu za pomocą własnego aparatu radioteleskopowego.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Wiadomość do istot pozaziemskich została opracowana przez 11 naukowców, m.in. z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory). Opublikowano ją w tym tygodniu w Arxiv (elektronicznym archiwum naukowych preprintów). -  Wiadomość jest prosta, ale znacząca - wskazywalu naukowcy. Ich celem jest rozpoczęcie dialogu z innymi cywilizacjami niezależnie od tego, w jak dalekiej przyszłości się to stanie. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

To nie pierwsza wiadomość wysłana w kosmos 

Na przestrzeni lat naukowcy wysłali w kosmos kilka wiadomości, które miały pomóc nas odnaleźć. Wiadomość radiowa Arecibo zaadresowana do potencjalnych obcych cywilizacji pozaziemskich została wyemitowana za pomocą radioteleskopu w Arecibo 16 listopada 1974 roku. Zawierała zakodowane w kodzie dwójkowym informacje o strukturze kwasu DNA, wyglądzie człowieka, liczbie ludzi na Ziemi, miejscu Ziemi w Układzie Słonecznym oraz samym Arecibo. Została wysłana w kierunku kulistej gromady gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa. Nadawano ją przez trzy minuty.

Czy w naszej galaktyce istnieją inne inteligentne cywilizacje?

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, zakładając, że życie na innych planetach może powstawać w podobny sposób jak na Ziemi, obliczyli, że w Drodze Mlecznej może istnieć ponad 30 aktywnie komunikujących się inteligentnych cywilizacji.

- W naszej galaktyce powinno być kilkadziesiąt aktywnych cywilizacji, jeżeli założymy, że na rozwinięcie się inteligentnego życia na danej planecie potrzeba około 5 miliardów lat, tak jak to było na Ziemi - stwierdził Christopher Conselice, profesor astrofizyki z Nottingham i jeden z autorów opracowania.

- Klasyczna metoda szacowania liczby inteligentnych cywilizacji opiera się na zgadywaniu wartości dotyczących życia, tyle że opinie co do poszczególnych wartości są bardzo różne. W naszych badaniach uprościliśmy te założenia, wykorzystując nowe dane, dzięki czemu otrzymaliśmy solidne szacunki liczby cywilizacji w naszej galaktyce - dodał Tom Westby, również autor opracowania.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: