Wiadomość nazwana "A Beacon in the Galaxy" bazuje głównie na Wiadomości Arecibo (wysłano ją w kosmos w 1974 roku przy pomocy radioteleskopu w Arecibo). Ma zawierać znacznik czasu i lokalizacji, wizualne przedstawienie struktury podwójnej helisy DNA i atomu wodoru, wizualne objaśnienia algebry i innych matematycznych równań, ilustrację Układu Słonecznego, mapę Ziemi oraz ilustrację dwóch uśmiechniętych nagich ludzi obu płci - podaje CNN. Naukowcy w komunikacie chcą również zaprosić istoty pozaziemskie do nawiązania kontaktu za pomocą własnego aparatu radioteleskopowego.
Wiadomość do istot pozaziemskich została opracowana przez 11 naukowców, m.in. z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA (Jet Propulsion Laboratory). Opublikowano ją w tym tygodniu w Arxiv (elektronicznym archiwum naukowych preprintów). - Wiadomość jest prosta, ale znacząca - wskazywalu naukowcy. Ich celem jest rozpoczęcie dialogu z innymi cywilizacjami niezależnie od tego, w jak dalekiej przyszłości się to stanie.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Na przestrzeni lat naukowcy wysłali w kosmos kilka wiadomości, które miały pomóc nas odnaleźć. Wiadomość radiowa Arecibo zaadresowana do potencjalnych obcych cywilizacji pozaziemskich została wyemitowana za pomocą radioteleskopu w Arecibo 16 listopada 1974 roku. Zawierała zakodowane w kodzie dwójkowym informacje o strukturze kwasu DNA, wyglądzie człowieka, liczbie ludzi na Ziemi, miejscu Ziemi w Układzie Słonecznym oraz samym Arecibo. Została wysłana w kierunku kulistej gromady gwiazd M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa. Nadawano ją przez trzy minuty.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, zakładając, że życie na innych planetach może powstawać w podobny sposób jak na Ziemi, obliczyli, że w Drodze Mlecznej może istnieć ponad 30 aktywnie komunikujących się inteligentnych cywilizacji.
- W naszej galaktyce powinno być kilkadziesiąt aktywnych cywilizacji, jeżeli założymy, że na rozwinięcie się inteligentnego życia na danej planecie potrzeba około 5 miliardów lat, tak jak to było na Ziemi - stwierdził Christopher Conselice, profesor astrofizyki z Nottingham i jeden z autorów opracowania.
- Klasyczna metoda szacowania liczby inteligentnych cywilizacji opiera się na zgadywaniu wartości dotyczących życia, tyle że opinie co do poszczególnych wartości są bardzo różne. W naszych badaniach uprościliśmy te założenia, wykorzystując nowe dane, dzięki czemu otrzymaliśmy solidne szacunki liczby cywilizacji w naszej galaktyce - dodał Tom Westby, również autor opracowania.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.