Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne do którego dochodzi, gdy Ziemia znajduje się między Księżycem będącym w pełni a Słońcem, po czym Księżyc "wejdzie" w stożek cienia Ziemi. Zjawisko to nie występuje zbyt często, jednak w 2022 roku zaćmienie Księżyca będzie można oglądać dwukrotnie - z czego najbliższa okazja już niebawem.
W maju wypada tzw. pełnia Kwiatowego Księżyca - nazwa wywodzi się od obfitego kwitnienia kwiatów w tym okresie. Majowa pełnia znana jest również pod nazwą Mleczna Pełnia Księżyca, Pełnia Zajęcza czy Pełnia Sadzenia Kukurydzy.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Księżyc zacznie znikać i zmieniać swoją barwę na czerwoną (stąd też nazwa Krwawy Księżyc) w nocy z 15 na 16 maja. W Polsce zaćmienie będzie widoczne, ale nie w całości - zjawisko to będzie można podziwiać pomiędzy godziną 3:32, a 4:27. Za pośrednictwem internetowych kamer będzie można obserwować całkowite zaćmienie - nastąpi ono o 5:29. Faza całkowita zakończy się około 6:53. Całe zaćmienie przestanie być widoczne na świecie do 8:50 polskiego czasu.
Miłośnicy astronomii powinni wykorzystać tę okazję, ponieważ kolejne nie będzie mieć miejsca zbyt szybko. Z zapowiedzi wynika, że następne całkowite zaćmienie Księżyca, widoczne także w Polsce, pojawi się dopiero 7 września 2025 roku.
Zaćmienie Księżyca możemy podziwiać gołym okiem, przez lornetkę lub dzięki teleskopowi. To zjawisko trwa dłużej niż zaćmienie Słońca, więc okazja do podziwiania zaćmienia potrwa kilka godzin. Wszystko jednak będzie zależeć od pogody - jeśli niebo będzie zachmurzone, wtedy możemy uczestniczyć w transmisjach internetowych. Jedna z nich będzie dostępna na stronie NASA Science Live. Rozpocznie się 16 maja o godzinie 01:32.
Drugie zaćmienie Księżyca będziemy mogli podziwiać dopiero 8 listopada. Będzie ono zauważalne dla mieszkańców Azji, Australii, Ameryki Północnej, części północnej i wschodniej Europy, Arktyki i większości Ameryki Południowej. To zaćmienie nie będzie widoczne z Polski.