Małpia ospa w Europie. Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia w Belgii

Przypadek zakażenia małpią ospą został zanotowany w kolejnym europejskim kraju - Belgii. Isabel Brosius z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii przekazała, że pacjent "nie jest bardzo chory".

W kolejnych europejskich krajach potwierdzane są przypadki zakażenia małpią ospą. Jak dotąd wirusa wykryto w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Szwecji. Teraz przypadek tej zakaźnej choroby odkryto w Belgii.

Zobacz wideo Choroby zakaźne u dzieci - jak je rozpoznać?

Belgia. W kraju odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy

W czwartkowy (19 maja) wieczór Isabel Brosius z Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii potwierdziła na antenie VRT News, że w Belgii został wykryty pierwszy przypadek małpiej ospy - podaje "The Brussels Times". Jak czytamy, wkrótce może zostać potwierdzony także drugie zakażenie, ponieważ partner chorej osoby także skarży się na podobne objawy.

Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu w Antwerpii. - Próbki zostały pobrane i wysłane do laboratorium referencyjnego w Holandii, a dziś [w czwartek] wieczorem otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie, że to wirus małpiej ospy - powiedziała Brosius, dodając, że "osoba, o której mowa, nie jest bardzo chora". Natomiast jej partner nadal wymaga diagnozy.

Brosius przekazała także, że wirus ma ograniczoną zdolność rozprzestrzeniania się. - W zasadzie potrzebny jest bliski i długotrwały kontakt - wyjaśniła. Mimo to osoby zakażone są poddawane izolacji.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Małpia ospa. Jakie są objawy?

Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca, która swoją nazwę wzięła od wirusa wykrytego w 1958 roku u małp trzymanych w laboratoriach. Pierwsze przypadki zakażenia ludzi odnotowano w 1970 roku w centralnej Afryce. W 2018 roku pacjenta z małpią ospą zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii.

Podobnie, jak w przypadku ospy wietrznej, małpia ospa objawia się pojawieniem się na ciele bolesnych, wypełnionych płynem pęcherzy. Kolejne symptomy choroby to poczucie zmęczenia, podwyższona temperatura ciała, dreszcze, kaszel, ból głowy, gardła i mięśni czy obrzęk węzłów chłonnych.

Więcej o: