NASA cały czas przygotowuje się na wysłanie pierwszych od dekad ludzi na Księżyc (a w dalszej perspektywie również na Marsa), dlatego co jakiś czas możemy usłyszeć o kolejnych księżycowych projektach. Teraz wyłoniono dwie firmy, które stworzą skafandry kosmiczne.
Zgodnie ze swoją ideą NASA stawiania na współpracę z sektorem prywatnym, państwowa agencja postanowiła wybrać dwie firmy, które odpowiadać będą za zaprojektowanie, a następnie wykonanie skafandrów kosmicznych - Axiom Space i Collins Aerospace. Bardziej znana jest ta pierwsza - zasłynęła m.in. zorganizowaniem pierwszej w historii, całkowicie prywatnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Teraz oba przedsiębiorstwa będą musiały dostarczyć dwa różne kombinezony stworzone na bazie zupełnie nowych projektów (agencja ma też skafandry księżycowe wykonane wg ich własnego projektu). Tym samym podzielą się kontraktem Exploration Extravehicular Activity Services o wartości bagatela 3,5 mld dolarów.
NASA nie podaje, kiedy dokładnie pojawią się szczegóły dotyczące projektów skafandrów od Axiom Space i Collins Aerospace. Agencja przypomniała jednak, że lądowanie na Srebrnym Globie w ramach programu Artemis planowane jest na 2025 (lub 2026) rok. Dlatego - jak można się domyślić - pierwsze gotowe skafandry muszą być gotowe z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zgodnie z kontraktem, skafandry mają być wykorzystywane przez astronautów do 2034 roku. Pozwolą nie tylko na bezpieczne wyjście z lądownika na Księżycu, ale i wykonanie spacerów kosmicznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich certyfikacja (konieczna przy lotach załogowych) ma zostać prowadzona etapami w trakcie realizacji projektów.
Oba projekty na razie są na dość wczesnym poziomie i jak na razie niewiele o nich wiadomo. Przedsiębiorstwa chcą jednak stworzyć możliwie lekkie i elastyczne skafandry, które nie będą tak bardzo krępować ruchów astronautów, jak te użyte np. podczas misji Apollo. Z podobnego założenia wyszła zresztą firma SpaceX, której skafandry są wykorzystywane (jako dodatkowe zabezpieczenie astronautów) podczas lotów na ISS.