Truskawkowy księżyc już dziś. Taka superpełnia nie zdarza się często

Pełnia Księżyca w czerwcu będzie wyjątkowa - zaświeci mocniej i jaśniej. Ponadto dzięki promieniom słonecznym uzyska różowy kolor. Kiedy Truskawkowy Księżyc? Odpowiadamy

Pełnia Księżyca to faza, w której naturalny satelita ziemi znajduje się w opozycji do Słońca. Podczas gdy Słońce jest najważniejszym źródłem, które synchronizuje rytmy dobowe, to właśnie on stymuluje nocną aktywność. Od wieków ludzie wierzyli, że jego transformacje mają duży wpływ na przyrodę i człowieka, dlatego żyli zgodnie z cyklem. W tym miesiącu na niebie widoczny będzie tzw. Truskawkowy Księżyc.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo W kosmosie wiele się zmienia. Pomagają niższe koszty. Najtańsza misja na Marsa kosztowała o 25 mln USD mniej niż "Grawitacja"

Pełnia w czerwcu. Kiedy Truskawkowy Księżyc?

W Ameryce Północnej pełnia Truskawkowego Księżyca zyskała nazwę ze względu na przypadające na czerwiec zbiory tychże owoców. W Europie bywa określana "różaną", a w innych kulturach ze względu na początek letnich upałów, "gorącą". Księżyc w całej okazałości widoczny jest dziś, we wtorek 14 czerwca. W Polsce było go widać już o godzinie 13.52.

Przez padające na powierzchnię Księżyca promienie słoneczne, księżyc ma różowy kolor. Satelitę można oglądać już od poniedziałku 13 czerwca. Ponownie na niebie pojawi się we wtorkowy wieczór o godz. 21.38, zajdzie w środę 15 czerwca o godz. 4.30.

Selfie łazika Perseverance - wrzesień 2021 Mars. Łazik Perseverance złapał pasażera na gapę. Naukowcy zdziwieni

Superksiężyc. Satelita zaświeci jaśniej

Pełnia raz na jakiś czas zgrywa się z położeniem Księżyca w pobliżu perygeum orbity. Mamy do czynienia wówczas z superpełnią albo superksiężycem - może być o 14 procent większy i świecić do 30 procent jaśniej niż wtedy, gdy jest w apogeum orbity.

"Powszechna definicja superksiężyca to każdy Księżyc w pełni, który znajduje się w odległości co najmniej 90 proc. perygeum (czyli punktu, w którym Księżyc jest najbliżej Ziemi)" - wyjaśnia Old Farmer's Almanac. "Czerwcowy Księżyc w pełni znajduje się w odległości 357 658 km" - cytuje jego słowa portal npr.

Warto podkreślić, że superksiężyce są stosunkowo rzadkie, zdarzają się trzy do czterech razy w roku - wtorkowy Księżyc jest drugim z czterech kolejnych superksiężyców, które będą widoczne tego lata na półkuli północnej, a kolejne pojawią się 13 lipca i 11 sierpnia. 

Satelita ICEYE podczas testów w komorze anechoicznej (tłumiącej wszelkie promieniowanie elektromagnetyczne) Kosmiczne radary kontrolowane z biurowca w Warszawie

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: