Chiny twierdziły, że wykryły sygnał od cywilizacji pozaziemskich. A potem usunęły tę informację

Oficjalna gazeta Ministerstwa Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej podała, że radioteleskop FAST mógł wychwycić sygnały pochodzące od pozaziemskich cywilizacji. Niedługo później raport został usunięty.

Zespół badawczy, który pracuje przy radioteleskopie FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) miał wykryć dwa podejrzane zestawy sygnałów. Pierwszy odkryto w 2020 r. w danych, które zostały pozyskane rok wcześniej, a drugi - w 2022 r., gdy FAST prowadził obserwacje odległych egzoplanet.

Naukowcy dokonali tajemniczego odkrycia, ale raport został usunięty

Wąskopasmowe sygnały elektromagnetyczne wykryte przez radioteleskop różnią się od tych, które zostały wcześniej uchwycone. Naukowcy badają teraz te dane - przekazał Zhang Tonjie, główny naukowiec zespołu zajmującego się poszukiwaniem cywilizacji pozaziemskich, współzałożonego przez Pekiński Uniwersytet Normalny, Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje Agencja Bloomberga, raport w sprawie najnowszego odkrycia pierwotnie pojawił się na łamach "Science and Technology Daily", gazety Ministerstwa Nauki i Technologii ChRL, lecz później został usunięty. Zanim do tego doszło, liczne lokalne i zagraniczne serwisy napisały o tym odkryciu, w tym m.in. chiński prorządowy dziennik "Global Times".

Nie wiadomo, czy te informacje mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością - naukowcy nie mieli szans na zapoznanie się z publikacją na ten temat. 

Radioteleskop FAST jest największy na świecie

Radioteleskop FAST powstał w południowo-zachodniej prowincji Guizhou w Chinach. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 r., a uruchomiony został w 2020 r.

FAST posiada talerz o średnicy 500 metrów i jest największym teleskopem radiowym na świecie. "Oczekuje się, że FAST utrzyma swój światowej klasy status przez następne 20 do 30 lat" - czytamy na stronie internetowej, poświęconej temu radioteleskopowi.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Dlaczego morze to dobre miejsce na budowę elektrowni wiatrowych?
Więcej o: