Mars. Łazik Perseverance zrobił zdjęcie tajemniczego obiektu. Na zbliżeniu widać jego fakturę

Zespół naukowców opiekujących się łazikiem Perseverance opublikował zdjęcie nietypowego obiektu, który wyglądem nie pasuje do marsjańskiego krajobrazu. Okazuje się, że to fragment folii termicznej, którą łazik przywiózł z Ziemi.
Zobacz wideo NASA opublikowała nagranie z lądowania łazika Perserverance

Łazik Perseverance, który od lutego 2021 roku eksploruje powierzchnię Marsa, niemal codziennie dostarcza na Ziemię kolejne niezwykłe zdjęcia i informacje z Czerwonej Planety. Część z nich nie ma wartości z naukowego punktu widzenia, a stanowi jedynie ciekawostkę. W ostatnim czasie instrumenty pojazdu sfotografowały chociażby odłamek skalny, który utkwił w kole łazika i pozostaje w nim od miesięcy.

Nietypowy obiekt na Marsie. Przyleciał z Ziemi

Teraz naukowcy z zespołu opiekującego się misją opublikowali na Twitterze zdjęcie dość nietypowego przedmiotu, który Perseverance znalazł na Marsie. Na pierwszy rzut oka przypomina okoliczne skały, ale po przybliżeniu fotografii widać, że znacznie różni się od nich kolorem i fakturą.

Naukowcy nie trzymali nas jednak długo w niepewności. Podejrzany obiekt to najpewniej niewielki kawałek koca termicznego, który został przywleczony na Marsa  z naszej planety. Zdaniem badaczy może to być fragmentem folii, która okrywała platformę rakietową, pod którą lądował łazik Perseverance i dron Ingenuity ponad rok temu.

Nie jest jednak pewne, w jaki sposób śmieć ten znalazł się aż dwa kilometry od miejsca, w którym spadła platforma. Opcje są dwie. Albo oderwał się jeszcze na znacznej wysokości podczas lądowania i samotnie poszybował w to miejsce, albo został przeniesiony tu przez wiatr nieco później. 

To nie pierwszy raz, gdy obserwujemy pozostałości po lądowaniu misji Mars 2020 na Czerwonej Planecie. Pod koniec kwietnia dron Ingenuity odnalazł i sfotografował z powietrza spadochron, pod którym lądował Perseverance oraz osłonę, która chroniła łazik i dron podczas przelotu z Ziemi na Marsa. Osłona została odrzucona podczas lądowania i uderzyła w powierzchnię Marsa z prędkością 126 km/h. 

Więcej kosmicznych ciekawostek z Marsa znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: