Bakteria, która zaskoczyła naukowców. Największa na świecie. By ją zobaczyć, nie potrzeba mikroskopu

Naukowcy odkryli na Karaibach bakterię, która rozmiarem i kształtem przypomina ludzką rzęsę. Można ją dostrzec gołym okiem, bez mikroskopu. To jednak nie największy jednokomórkowiec na świecie.

Bakteria, która zaskoczyła naukowców swoim rozmiarem, nazywa się Thiomargarita magnifica. Można ją bez trudu dostrzec gołym okiem. Kształtem i rozmiarem przypomina ludzką rzęsę.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Rekordowo duża bakteria znaleziona na Karaibach

Thiomargarita magnifica została sklasyfikowana jako największa bakteria świata. Znaleziono ją w rozkładających się liściach drzew na Karaibach. O nietypowym odkryciu poinformowało BBC. Bakteria nie jest niebezpieczna - według badaczy nie może powodować chorób u człowieka

"Te bakterie są około 5000 razy większe niż większość bakterii. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, jest to odpowiednik spotkania człowieka, który byłby tak wysoki jak Mount Everest" - powiedział brytyjskim dziennikarzom  Jean-Marie Volland z Joint Genome Institute w Lawrence Berkeley National Laboratory w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż wzrost bakterii imponuje, to nie jest ona największym jednokomórkowcem na naszej planecie. Dziesięć razy dłuższe od niej są glony Caulerpa taxifolia.

Na wyjątkowo dużą bakterię pierwszy raz zwrócono uwagę w 2009 roku. Wtedy znaleziono ją w Gwadelupie, jednak nie przeprowadzono szczegółowych badań. Tym razem było inaczej - naukowcy przeanalizowali DNA bakterii.

"Genom ma rozmiar około sześciu giga zasad. Oznacza to, że nasza Thiomargarita przechowuje w sobie o kilka razy więcej DNA niż komórka ludzka" - tłumaczyła dr Tanja Woyke z Lawrence Berkeley.

Kod genetyczny pozwali rozwikłać zagadkę nietypowego rozmiaru bakterii.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: