Ameryka Północna. Wyjątkowe znalezisko. Zmumifikowane mamuciątko sprzed 30 tys. lat

W wiecznej zmarzlinie w kanadyjskim Jukonie w Ameryce Północnej górnicy odkryli doskonale zachowane szczątki małego mamuta włochatego. To pierwsze takie odkrycie w Ameryce Północnej - informują naukowcy.

"Nun cho ga", co oznacza w języku Hän "duże młode zwierzę" - tak został nazwany mamut, którego zmumifikowane szczątki mogą mieć ponad 30 tys. lat. Odkryli je we wtorek 21 czerwca górnicy, pracujący na polach złotonośnych w okolicy rzeki Klondike w Jukonie w Ameryce Północnej

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Ameryka Północna. Najbardziej kompletny zmumifikowany mamut 

Na zdjęciu zmumifikowanego zwierzęcia widać, że szczątki są w świetnym, praktycznie nienaruszonym stanie. Nadal można oglądać skórę oraz fragmenty owłosienia. Jak wykazały analizy, jest to młoda samica, która żyła obok dzikich koni, lwów jaskiniowych i gigantycznych żubrów stepowych.

- Nun cho ga jest pięknym i jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Jestem podekscytowany, że mogę ją bliżej poznać - przyznaje paleontolog Jukonu, dr Grant Zazula.

Nun cho ga podobna do Luby znalezionej na Syberii

"Jest mniej więcej tej samej wielkości, co mamuciątko Luba znalezione na Syberii w 2007 roku, które miało przyjść na świat 42 tys. lat temu" - poinformował rząd Jukonu w komunikacie prasowym.

Odkrył ją w rejonie Jamał na Syberii hodowca reniferów. Samica mierzy 114 cm długości i waży 42 kg. Ocenia się, że w momencie śmierci miała zaledwie miesiąc życia.

Według ustaleń naukowców najprawdopodobniej utonęła w rzecznym mule. Ciało pozostawało w wiecznej zmarzlinie. Dodatkowo doskonałemu zachowaniu mięśni i powłok skórnych sprzyjała flora bakteryjna. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: