Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła zdumiewające zdjęcie Patagonii. Widok aż po przylądek Horn

Bartłomiej Pawlak
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała fotografię Patagonii wykonaną przez satelity misji Sentinel-3 z orbity Ziemi. Na zdjęciu można zobaczyć m.in. ogromne połacie oceanu pokryte fitoplanktonem, przylądek Horn i Falklandy.
Zobacz wideo Witamy w Longyearbyen! Bliżej bieguna północnego nikt już na stałe nie mieszka

Fotografie Ziemi zrobione z kosmosu zazwyczaj zapierają dech w piersiach. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała teraz zdjęcie w wysokiej rozdzielczości niezwykle pięknej krainy geograficznej. 

Nowa fotografia Patagonii z kosmosu

Patagonia to kraina położona na południowym krańcu Ameryki Południowej. Rozciąga się od rzeki Rio Negro w Argentynie aż po położony ponad 1800 km dalej przylądek Horn (najbardziej wysunięty na południe kraniec Ameryki Południowej) w Chile. Jest ogromna, ale zamieszkana zaledwie przez dwa miliony ludzi.

Kraina łącznie zajmuje powierzchnię ponad miliona kilometrów kwadratowych (większa część należy do Argentyny) i słynie z niesamowitych dziewiczych krajobrazów oraz ogromnej różnorodności. Od zielonego wybrzeża Chile i skalistych wysp na Oceanie Spokojnym, przez ośnieżone szczyty Andów i lodowce na wyspach Ziemi Ognistej, aż po półpustynne obszary w Argentynie.

Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła zdumiewające zdjęcie PatagoniEuropejska Agencja Kosmiczna zrobiła zdumiewające zdjęcie Patagoni fot. ESA / C BY-SA 3.0 IGO / https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2022/07/Patagonia

Teraz południową część Patagonii, wraz z Falklandami możemy zobaczyć na nowym zdjęciu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Fotografię wykonano z orbity przy pomocy satelitów misji Sentinel-3 wystrzelonych w 2016 i 2018 roku w ramach programu Copernicus. Satelity zajmują się głównie badaniami środowiska - m.in. pomiarami temperatury, topografii czy jakości wody.

Najbardziej wysunięty na południe obszar lądowy na zdjęciu to archipelag Ziemi Ognistej. Jego najbardziej południową część stanowi słynny przylądek Horn, który po chwili można zlokalizować i na tej fotografii. Największa wyspa regionu to z kolei Ziemia Ognista należąca po części do Chile i Argentyny. To na niej (na jej południowym krańcu) znajduje się Ushuaia (po stronie argentyńskiej) uważana za najbardziej wysunięte na południe miasto świata.

Północne krańce lądu na fotografii ESA to półpustynie w Argentynie, a na zachód i południe od nich rozciągają się Andy, czyli najdłuższy łańcuch górski na Ziemi (biegnie przez całą Amerykę Południową od Morza Karaibskiego). 600 km na wschód od kontynentu widoczne są z kolei Falklandy, czyli brytyjskie terytorium zamorskie położone na Atlantyku.

 

Za zdjęciu widać nawet fitoplankton

ESA zwraca natomiast uwagę m.in. na widoczne na zdjęciu błękitne i zielonkawe obszary oceanu. To widoczne z kosmosu, gęsto skoncentrowane zakwity fitoplanktonu, które dryfują na wodzie i przemieszczają się wraz z prądami oceanicznymi.

Fitoplankton to mikroskopijne organizmy roślinne, które rozwijają się w chłodnych, ale bogatych w składniki odżywcze wodach blisko wschodniego wybrzeża Patagonii. Rozwojowi fitoplanktonu w tym rejonie sprzyjają spływającego do oceanu liczne rzeki, które przenoszą substancje odżywcze do wód Atlantyku.

Więcej niesamowitych fotografii znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: