Zorza polarna w Polsce? Burza słoneczna uderzy w Ziemię - może zakłócić sygnały radiowe i GPS

Do środy w Ziemię może uderzyć burza słoneczna. Chociaż naukowcy są zgodni co do tego, że będzie ona niewielka, to i tak może zakłócić sygnały radiowe i GPS.

Z obliczeń NASA wynika, że uderzenie burzy słonecznej w Ziemię może nastąpić od wtorku 19 lipca do środy 21 lipca. W niektórych regionach będzie widoczna także zorza - czy w Polsce również?

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Burza słoneczna uderzy w Ziemię. Może zakłócać sygnały

Jak informuje "The Independent", burza słoneczna powstała w wyniku uwolnienia energii magnetycznej i plazmy ze Słońca, do którego doszło 15 lipca. Wówczas to ogromna struktura pola magnetycznego, nazywana prominencją, oderwała się od Słońca

- Sam rozmiar prominencji jest imponujący. To było spektakularne zobaczyć bardzo szybko poruszającą się część tego wyrzutu - powiedział dr Sebastian Voltmer w rozmowie z "The independent". Burza słoneczna otrzymała najsłabszą i najniższą klasę G1, wydawaną przez NOAA (Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną). 

Zgodnie z uzasadnieniem, takie zjawiska potrafią mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie satelitów komunikacyjnych. Jest więc pewne prawdopodobieństwo, że zjawisko to wpłynie na działanie systemów radiowych i GPS.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zorza polarna - czy będzie widoczna w Polsce?

Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" uważa, że we wtorek 19 lipca w północnej Polsce będą korzystne warunki do obserwowania ewentualnej zorzy. "Mamy w tej chwili bardzo dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską. Czy takie warunki dotrwają do 23:30-00:00, gdy zrobi się wystarczająco ciemno? Jest na to szansa - przechodzące przez nasz region CME jest dosyć wolne! Może się uda. Bądźcie czujni wieczorem" - napisał Wójcicki.

Więcej o: