Koniec Długiego Marszu. Szczątki chińskiej rakiety spadły do Oceanu Indyjskiego

Szczątki chińskiej rakiety kosmicznej spadły do Oceanu Indyjskiego. Była to rakieta Długi Marsz 5 - ciężka rakieta nośna służącą do wynoszenia na orbitę wokółziemską dużych obiektów, między innymi załogowych stacji orbitalnych.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA informuje, że Pekin nie udostępnił konkretnych informacji o trajektorii rakiety, potrzebnych do ustalenia, gdzie mogą spaść jej szczątki. Internauci z Malezji opublikowali w sieci nagranie wideo przedstawiające prawdopodobnie to, co zostało z rakiety nośnej.

Rakieta Długi Marsz 5 wystartowała 24 lipca, aby dostarczyć moduł laboratoryjny do chińskiej stacji kosmicznej, która jest budowana na orbicie.

Zobacz wideo Start promu Columbia do lotu skończonego katastrofą

Bill Nelson z NASA powiedział, że wszystkie kraje wykonujące loty kosmiczne powinny postępować zgodnie z ustalonymi praktykami i udostępniać informacje o trajektorii rakiet. Dodał, że ma to kluczowe znaczenie dla odpowiedzialnego korzystania z przestrzeni kosmicznej i zapewnienia bezpieczeństwa ludzi na Ziemi.

Chiny coraz śmielej eksplorują kosmos 

Tradycyjnie prywatne firmy i agencje kosmiczne państw zachodnich doprowadzają do kontrolowanej deorbitacji i spalenia się kosmicznego śmiecia. Rdzeń ważącej 20 ton chińskiej rakiety (z powodu obecności hamującej go szczątkowej atmosfery) uległ deorbitacji, ale w sposób niekontrolowany. Przydarzyło się to Chińczykom po raz trzeci. 

Chiny coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w kosmosie. Wysyłają m.in. lądowniki i łaziki na Księżyc oraz Marsa, a także budują swoją własną stację kosmiczną na orbicie Ziemi. Pierwszy moduł Tianhe (główny) wyniesiono w na orbitę w kwietniu 2021 roku, a od prawie roku (z małą przerwą wiosną 2022 r.) na jego pokładzie mieszka nawet trzyosobowa załoga chińskich astronautów.

Więcej o: