Częściowe zaćmienie Słońca już dziś. Jak je bezpiecznie obserwować? Na pewno nie przez zadymione szkło

Już w ten wtorek, 25 października, czeka nas nieziemski spektakl. Częściowe zaćmienie Słońca nie zdarza się często. Ostatnie można było obserwować siedem lat temu. Dziś będzie kolejna okazja, żeby je zobaczyć. Jak się przygotować do obserwacji tego zjawiska?

Żeby obserwować zaćmienie Słońca, nie jest nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Konieczne jest jednak coś, co będzie stanowić ochronę dla naszych oczu. Wpatrując się w to zjawisko astronomiczne bez odpowiedniego filtra, można nawet stracić wzrok.

Zobacz wideo Sonda Parker Solar "dotknęła" Słońca. Misja pozwoliła na 5 nowych odkryć

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca?

Słońce jest około 400 tys. razy jaśniejsze od Księżyca w pełni i zdecydowanie zbyt jasne, by patrzeć na nie gołym okiem bez ryzyka dla wzroku. Zaćmienia Słońca nie należy też oglądać bezpośrednio przez teleskop lub lornetkę, bo urządzenia te zbierają jeszcze więcej światła. Jak zatem oglądać zaćmienie bez ryzyka dla naszych oczu?

Zapomnijmy o przekazywanych od pokoleń domowych sposobach - "filtry" wykonane z płyt CD, kliszy do aparatu, czy przydymionej szybki, również nie uchronią naszych oczu.

Najtańszym i najwygodniejszym sposobem na obserwację zaćmienia jest zakup specjalnych okularów, które w miejscu soczewek mają filtr lub folię ND5 blokującą ponad 99 proc. światła. Można je zamówić  przez internet, ale najbezpieczniej będzie kupić je w jednym ze sklepów astronomicznych, gdzie kosztują od kilku do kilkunastu złotych.

Zamiast okularów możemy kupić też po prostu folię ND5 - kawałek o boku 10 cm kosztuje zaledwie kilka złotych, a można z jego pomocą przystosować do obserwacji zaćmienia teleskop lub lornetkę - najważniejsze, to szczelnie przykryć soczewkę.

Bezpiecznym sposobem jest też rzutowanie obrazu z teleskopu na białą kartkę.

Zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy można je obserwować?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne we wtorek 25 października w całej Polsce. Zacznie się około godziny 11:10, a zakończy o godzinie mniej więcej 13:24. Maksymalna faza tego zjawiska przypadnie około godziny 12:17. Obserwacja może być trudniejsza, ze względu na warunki pogodowe - synoptycy na moment zaćmienia zapowiadają zachmurzenie.

O 11.00 na stronie Z głową w gwiazdach Facebooku będzie można też śledzić transmisję live z zaćmienia.

*****************

Więcej o: