Mam głęboką nadzieję, że japońska technologia i know how, dotyczący budowy i utrzymania elektrowni jądrowej, zostanie wykorzystany przy realizacji reaktora jądrowego w Polsce
- mówił w 2020 roku Hiroshi Kajiyama, japoński minister gospodarki i przemysłu.
Trochę na japońskie "know-how" i technologie musieliśmy poczekać, ale według nieoficjalnych informacji pierwsza umowa między Polska a Japonią ma być podpisana w najbliższej przyszłości. Jak podaje agencja prasowa Kyodo, Japońska Agencja Energii Atomowej poinformowała ministerstwo edukacji i nauki w Tokio, że podpisze z Polską umowę o współpracy w projektowaniu reaktora. Na razie nie wiadomo jednak kiedy rozpoczną się prace nad projektem.
Według doniesień Kyodo strona japońska sprzeda Polsce technologię budowy reaktora. Przypomnijmy, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych już trzy lata temu zawarło porozumienie z Japońską Agencję Energii Atomowej. Na jego podstawie strona polska ma dostarczyć surowce do budowy reaktora i wykształcić kadry. Porozumienie to wkrótce zostanie uaktualnione.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Wysokotemperaturowy reaktor jądrowy chłodzony helem jest reaktorem nowej generacji. Ma podwyższony poziom bezpieczeństwa, a zastosowana w nim technologia uniemożliwia stopienie się rdzenia. Reaktory tego typu osiągają wysoką temperaturę, nieosiągalną w innych źródłach bezemisyjnych. Mogą w przyszłości zastąpić konwencjonalne źródła ciepła dla przemysłu, szczególnie chemicznego. Możliwa jest w nich produkcja wodoru.
Nad wspólnym projektem reaktora pracować będzie Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Japońska Agencja Energii Atomowej. Moderowany grafitem i chłodzony helem eksperymentalny, wysokotemperaturowy reaktor jądrowy działa pod nadzorem Japońskiej Agencji Energii Atomowej w miejscowości Orai w prefekturze Ibaraki, około 100 kilometrów od Tokio.