Zaćmienie Księżyca 2022 już niebawem. Ale to nie koniec atrakcji na niebie

Zaćmienie Księżyca, jego koniunkcje i Leonidy - listopadowe niebo zachęca do prowadzenia obserwacji. Kiedy wystąpią najciekawsze zjawiska astronomiczne?

Zaćmienie Księżyca, duet Jowisza i naturalnego satelity, "spadające gwiazdy" sprawią, że listopadowe noce będą budziły zachwyt. Warto jednak zwrócić uwagę na lokalizację. Lepsza widoczność podniebnych zjawisk jest poza miastem, gdzie dociera mniej sztucznego światła, które zdecydowanie zakłóca doznania optyczne. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Zaćmienie Księżyca 2022. Kiedy wypada?

Całkowite zaćmienie Księżyca występuje maksymalnie trzy razy w roku. Można je zauważyć, gdy naturalny satelita wejdzie w pole cienia rzucanego przez Ziemię. Wówczas zostaje on zakryty i przybiera krwistą, pomarańczowo-czerwoną barwę. 

Zjawisko wystąpi już 8 listopada o godzinie 12:03 czasu polskiego - podaje NASA. Potrwa około 40 minut. Niestety nie będzie ono widoczne w Europie. Okazję do podziwiania mają za to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, północno-wschodniej Rosji oraz Nowej Zelandii. W Polsce prawdopodobnie zaobserwujemy tylko częściowe zaćmienie.

Koniunkcje Księżyca. Naturalny Satelita nie przyćmi Jowisza

W listopadzie nie zabraknie też koniunkcji. Jest to zjawisko, w którym ciała niebieskie z punktu widzenia obserwatora ustawione są w jednej linii - najczęściej dwie lub trzy planety, lub planety z Księżycem.

4 listopada około 17:00 nad horyzontem pojawi się duet stworzony przez Księżyc i Jowisz. Obiekty sukcesywnie będą się do siebie zbliżały - 5 listopada około godz. 1 znajdą się w jednej linii. 

Zjawisko będzie dobrze widoczne już przez niewielką lornetkę. Powinno trwać tak długo, jak długo oba  ciała niebieskie znajdują się nad horyzontem. "Księżyc będzie podążał ku pełni, więc powinien być całkiem jasny. Jowisz jednak też jest nadal niewiele po opozycji, więc światło Księżyca nie przyćmi go całkowicie" - podaje portal Urania.

11 listopada po godzinie 18:00 odbędzie się kolejna koniunkcja. Tym razem z Księżycem spotka się Mars. 

Rój Leonidów, czyli noc "spadających gwiazd"

Kolejnym zjawiskiem godnym podziwiania będzie Rój Leonidów, czyli meteorów, który aktywny jest od 10 do 23 listopada. Maksimum zjawiska przypada na 17/18 listopada każdego roku. Prędkość "spadających gwiazd" w atmosferze dochodzi do 72 kilometrów na sekundę. 

Najwięcej meteorów widuje się w drugiej części nocy oraz nad ranem. Należy ich szukać na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant, czyli miejsce, z którego nadlatują skalne okruchy znajduje się w okolicy gwiazdy poczwórnej Gamma Leonis w gwiazdozbiorze Lwa.

Leonidy są drobinami materii wyrzuconymi z komety 55P/Tempel-Tuttle - należącej do grupy komet typu Halleya. Przybliża się ona do Słońca co 33 lata.

 
Więcej o: