Włochy. Lekarze przeczepili wątrobę od 100-letniej kobiety. To najstarszy dawca na świecie

Włoscy lekarze przeszczepili wątrobę od ponad 100-letniej kobiety, która została najstarszym dawcą na świecie. Jak informuje serwis Pisa Today, "operacja się udała, a pacjent jest w stanie dobrym".

To pierwsza taka operacja na świecie. Włoscy lekarze pobrali do przeszczepu wątrobę od kobiety, która zmarła w wieku 100 lat. Tym samym Włoszka stała się najstarszym dawcą na świecie.

Włoszka najstarszym dawcą na świecie

Jak podaje serwis Pisa Today pobieranie próbek zostało przeprowadzone w szpitalu San Giovanni di Dio we Florencji. Dawcą była kobieta, która zmarła w wieku 100 lat, 10 miesięcy i jednego dnia. Jednak jej wątroba otrzymała zielone światło i została uznana za odpowiednią do przeszczepu dla osoby znajdującej się na liście oczekujących w Szpitalu Uniwersyteckim w Pizie.

Gdy rodzina zmarłej wyraziła zgodę na pobranie narządu, lekarze podjęli wyzwanie. Narząd został przetransportowany do Centrum Transplantacji w Pizie, gdzie dokonano przeszczepu.

Przeszczep został przeprowadzony po wdrożeniu procedur bezpieczeństwa biorcy, na wszystkich etapach procesu opieki przed i po przeszczepie. Po ocenie charakterystyki klinicznej dawcy przystąpiliśmy do weryfikacji jakości narządu

- powiedział Paolo De Simone, dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie, cytowany przez Pisa Today.

Jak donoszą media, operacja się udała, a biorca jest w dobrym stanie.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiek dawcy nie ma znaczenia?

Jak zapewnia dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie, Paolo De Simone, ten "zabieg jest ukoronowaniem wielu lat pracy klinicznej i badań nad wykorzystaniem dawców w podeszłym wieku". 

Dodaje też, że na poziomie międzynarodowym nie istnieje dawstwo narządów miąższowych od osób, które zmarły w wieku powyżej stu lat. Przeprowadza się jedynie przeszczepy tkanek, na przykład rogówki. 

Warto dodać, że jak dotąd we Włoszech najstarszym dawcą organów była kobieta, która zmarła w październiku 2021 roku w mieście Fabriano. Miała ona 97 lat i 7 miesięcy. Teraz rekord ten został pobity.

Zobacz wideo Z Ostrołęki do Wrocławia. Policyjny śmigłowiec Bell 407 w 2 godziny i 25 minut przetransportował serce do przeszczepu
Więcej o: