Pełnia Zimnego Księżyca. Co zwiastuje Księżyc Długich Nocy i kiedy możemy go zobaczyć?

Pełnia Długiej Nocy jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że to ostatnia pełnia w roku. Jest to także najdłuższa pełnia, która zwiastuje nadejście nowej pory roku. Kiedy będziemy mogli obserwować Zimny Księżyc i skąd wywodzi się jego nazwa?

Każda z 12 pełni księżyca w roku ma swoją indywidualną nazwę. Według ludowych wierzeń każda ma również swoje właściwości. W grudniu czeka nas Pełnia Zimnego Księżyca. Co oznacza i kiedy dokładnie będzie można ją zaobserwować?

Zobacz wideo "Fuj", "To smutne". Pokazaliśmy efekt sprzątania plaży

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy będziemy mogli podziwiać Pełnię Zimnego Księżyca?

Wraz z początkiem grudnia będziemy mogli zaobserwować ostatnią w tym roku pełnię Księżyca. Jest to czas, kiedy nasz naturalny satelita znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Od wieków ludzie zafascynowani byli tym zjawiskiem. Wiele aspektów życia było podporządkowywane pod tę konkretną fazę Księżyca - zbiór plonów, sadzenie roślin, czy ścinanie drzew. Obecnie również sprawdza się hipotezy, dotyczące wpływu Księżyca na życie ludzi. W tym roku grudniową pełnię Księżyca będziemy mogli podziwiać w czwartek 8 grudnia od godziny 05:09.

Pełnia Zimnego Księżyca. Skąd wzięła się nazwa?

Każda z 12 pełni ma swoją indywidualną nazwę. Grudniowa pełnia księżyca zwiastuje początek astronomicznej zimy. Jej nazwa - Zimny Księżyc - pochodzi z wierzeń ludowych, w których pełnie Księżyca wiąże się z nastaniem dłuższych, ciemniejszych i coraz zimniejszych nocy. Od tej pory zmienia się aura, staje się bardziej ponura i mroźna. Przez to, że dzień w grudniu jest znacznie krótszy, księżyc będzie wędrował po niebie aż przez ponad 18 godzin. Z tego powodu funkcjonuje również druga nazwa, czyli Pełnia Długiej Nocy.

Gdzie można podziwiać najdłuższą pełnię w roku?

To wyjątkowe zjawisko najlepiej jest podziwiać z miejsca oddalonego od świateł, tak aby nic nie mogło zaburzyć nam pięknego widoku naszego naturalnego satelity. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od aktualnych warunków pogodowych, czyli zachmurzenia, czy też czystości powietrza. Niewątpliwym plusem jest to, że do obserwacji niepotrzebny nam jest żaden specjalistyczny sprzęt, ponieważ zjawisko to, możemy podziwiać gołym okiem

Więcej o: