Zielony bolid przeciął niebo i wybuchł. To dopiero 6. raz, gdy udało się zarejestrować takie zjawisko

W weekend niebo przeciął meteoroid, który był na tyle duży, że po tym, gdy wybuchł, rozświetlił je na zielono i niebiesko. Tej klasy obiekty nazywa się bolidami. To dopiero szósty raz, gdy naukowcom udało się zarejestrować meteoroid wchodzący w ziemską atmosferę.

W niedzielę można było zaobserwować niezwykłe zjawisko związane z meteoroidami, czyli okruchami skalnymi poruszającymi się po orbitach wokół Słońca. Nad Ameryką Północną przemknął meteoroid 2022 WJ1. Po tym, jak wybuchł, niebo rozświetliła jasna łuna. 

Zdarzenie uchwyciły liczne kamery. To rzadka sytuacja, ponieważ dopiero szósty raz zdołano zarejestrować takie zdarzenie. Zazwyczaj meteoroidy są zbyt małe, by wychwycić je odpowiednio wcześnie.

Tym razem jednak astronomowie z całego świata mogli się przygotować. David Rankin z obserwatorium Mt. Lemmon w Arizonie zarejestrował z odpowiednim wyprzedzeniem niewielką planetoidę na kursie kolizyjnym z Ziemią. Dzięki temu specjaliści i amatorzy kosmicznych obserwacji mieli czas, by nastawić swoje teleskopy, kamery i aparaty. 

Zobacz wideo Która asteroida może uderzyć w Ziemię? NASA przygotowuje się, grając w rzutki

Bolidy rozświetlają niebo

Meteoroidy zazwyczaj są bardzo mała. Dopiero te liczące kilka lub kilkanaście centymetrów mogą rozświetlić niebo w tak spektakularny sposób, jak 2022 WJ1. Astronom Karol Wójcicki, który prowadzi fanpage z "Głową w gwiazdach", poinformował, że opisywany tu meteoroid świecił z mocą nawet -20 mag (dla porównania Księżyc w pełni ma blask -12 mag). To oznacza, że można go zaklasyfikować jako bolid. Do tej klasy obiektów zalicza się takie, które mają więcej niż -4 mag jasności. 

Więcej informacji ze Wszechświata na stronie głównej Gazeta.pl 

Meteoroid 2022 WJ1 należy do grupy planetoid Apolla. Ocenia się, że mógł mieć między 0,5-1,2 m. średnicy - podaje portal watchers.news.

Bolid również w Norwegii

W sobotę to samo zjawisko zarejestrowano w Norwegii. Tutaj jednak za efekt rozświetlenia nieba miał odpowiadać obiekt z roju meteorów o nazwie Północne Taurydy - informuje Norweska Sieć Meteorów.

 
Więcej o: