ESA wybrała sześcioro szczęśliwców. Oto nowi astronauci. Polak w gronie rezerwowych

Bartłomiej Pawlak
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nazwiska pierwszych od ponad dekady nowych astronautów. ESA wybrała sześć osób z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Belgii i Szwajcarii, które będą miały okazję zamieszkać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w przyszłości polecieć na Księżyc i być może również na Marsa. W gronie astronautów rezerwowych znalazł się jeden Polak - Sławosz Uznański.
Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Chęć stworzenia nowej klasy astronautów ogłosiła jeszcze w lutym 2021 roku. Europejska Agencja Kosmiczna zapowiedziała wybranie od czterech do sześciu osób, którzy - po dwóch latach kompleksowych szkoleń - będą mogli polecieć w przestrzeń kosmiczną.

ESA zapowiedziała, że nowe osoby przyniosą powiew świeżości w szeregach astronautów, którzy nie zmienili się od ponad 13 lat. Po raz ostatni podobny nabór zorganizowano bowiem w 2009 roku. Ta rekrutacja rozpoczęła się jeszcze w kwietniu 2021 roku i trwała przez kilkanaście miesięcy. Teraz ESA pochwaliła się jej wynikami.

Znamy nazwiska szóstki szczęśliwców

Europejska Agencja Kosmiczna przydzieliła wybrańców do dwóch grup. Pierwsza to astronauci, którzy zostaną od razu skierowani na szkolenia (odbędą się m.in. w Niemczech) i będą mogli jak najszybciej rozpocząć swoją pracę już jako astronauci. Druga grupa to astronauci z puli rezerwowej, którzy na razie nie zostaną zatrudnieni bezpośrednio w ESA, ale są w pełni gotowi do przeszkolenia i rozpoczęcia pracy jako astronauci.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wybrano sześcioro astronautów z podstawowego składu - dwie kobiety i czterech mężczyzn. To osoby świetnie wykształcone, z bogatym doświadczeniem naukowym i zawodowym. Podczas konferencji prasowej w Paryżu ESA podzieliła się nazwiskami garstki szczęśliwców. Niestety w tym gronie nie ma żadnej Polski ani Polaka.

  • John McFall z Wielkiej Brytanii,
  • Sophie Adenot z Francji,
  • Pablo Álvarez Fernández z Hiszpanii,
  • Rosemary Coogan z Wielkiej Brytanii,
  • Raphaël Liégeois z Belgii,
  • Marco Sieber ze Szwajcarii.

ESA podkreśliła, że w gronie tym jest jedna osoba z niepełnosprawnością fizyczną (stracił nogę w wypadku motocyklowym w wieku 19 lat). To John McFall, Brytyjczyk, który do tej pory był sportowcem i paraolimpijczykiem. BBC zauważa, że będzie on pierwszym brytyjskim para-astronautą w historii.

Poza tym ESA wyznaczyła grupę aż 11 rezerwowych astronautów. Sześć z nich to kobiety, pozostała piątka to mężczyźni. Osoby te wciąż będą pracować w swoich zawodach, ale w razie potrzeby zostaną przeszkolone przez ESA i również będą miały okazję polecieć w kosmos. W tym gronie znalazł się Polak - Sławosz Uznański, o którym więcej pisaliśmy w poniższym tekście:

Garstka wybrańców będzie miała okazję zamieszkać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a w przyszłości polecieć na Księżyc i być może również na Marsa. Sporą część swojej pracy będą jednak realizować na Ziemi.

Więcej na temat nowych astronautów ESA przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: