Księżyc zasłoni Marsa już w czwartek. Kiedy oglądać to rzadkie zjawisko? [MIASTA, GODZINY]

Już w czwartek 8 grudnia będzie można obserwować wyjątkowe zjawisko zakrycia Marsa przez Księżyc. Okultację będzie można oglądać rano w okolicach godziny 6. Wtedy Mars zniknie nam z oczu, żeby po około 50 minutach pojawić się ponownie. Gdzie najlepiej obserwować zjawisko?

Przesłonięcia Marsa przez tarczę Księżyca to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych w 2022 roku. 8 grudnia Mars znajdzie się w opozycji do Słońca, czyli będzie miał najmniejszą odległość od Ziemi w tym roku, a jego okultacji dokona tarcza Księżyca. 

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Mars zniknie na niemal godzinę. Zostanie przysłonięty przez Księżyc

Okultacja to zjawisko przesłonięcia jednego ciała niebieskiego innym. Zazwyczaj jest to chwilowy proces trwający od kilku do kilkunastu sekund. Kluczowym momentem okultacji są chwile, kiedy obiekt znajdujący się dalej zostaje przesłonięty, a następnie wyłania się z tego, który znajduje się bliżej. Już rankiem 8 grudnia nastąpi przesłonięcie Marsa. Będzie je można dostrzec gołym okiem, chociaż pomocna może okazać się także lornetka czy teleskop.

W nocy z 7 na 8 grudnia Księżyc, będący wówczas w pełni, będzie zbliżać się do Marsa oddalonego od Ziemi o około 82 miliony kilometrów. Ta odległość oraz jasność tego ciała niebieskiego sprawia, że jest ono widoczne gołym okiem na nocnym niebie. W momencie sukcesywnego zbliżania się Księżyca do Marsa, nad ranem 8 grudnia tarcza naszego naturalnego satelity przesłoni "czerwoną planetę". Przesłonięcie będzie stopniowe, a jasny blask Marsa będzie przygasał zasłaniany przez w pełni oświetloną tarczę Księżyca. Po około 50 minutach planeta pojawi się ponownie.

Gdzie oglądać przesłonięcie Marsa?

Zarówno zakrycie, jak i odkrycie Marsa będzie można oglądać od początku do końca jedynie w północno-zachodniej Polsce. Mieszkańcy innych części kraju mogą nie zobaczyć momentu odkrycia, ponieważ nastąpi on już na jasnym niebie, tuż przed 7 rano. 

Aby 8 grudnia obserwować przesłonięcie Marsa, warto udać się w miejsce, gdzie widoczność nieba nie jest ograniczana przez budynki czy wysokie drzewa. W momencie zakrycia Księżyc będzie znajdował się dość nisko nad horyzontem, dlatego mieszkańcy miast mogą mieć duże trudności z obserwacją zjawiska.

Do obserwacji okultacji warto się przygotować nieco wcześniej. Na około 10 minut przed planowanym czasem zajścia zjawiska. Przesłonięcie w niektórych miastach Polski nastąpi:

  • w Warszawie - zakrycie 6:00 / odkrycie 6:54;
  • w Poznaniu - zakrycie 5:59 / odkrycie 6:55;
  • w Gdańsku - zakrycie 5:57 / odkrycie 6:52;
  • w Krakowie - zakrycie 6:03 / odkrycie 6:57;
  • w Rzeszowie - zakrycie 6:03 / odkrycie 6:56;
  • we Wrocławiu - zakrycie 6:01 / odkrycie 6:56;
  • w Suwałkach - zakrycie 5:58 / odkrycie 6:01;
  • w Szczecinie - zakrycie 5:58 / odkrycie 6:55.
Więcej o: