NASA. Statek kosmiczny Orion spadnie na Ziemię w niedzielę. Gdzie i o której godzinie? Możesz zobaczyć to sam

Już w niedzielę na Ziemię ma powrócić statek kosmiczny Orion. To pierwszy etap misji Artemis, w której ramach NASA planuje ponowne lądowanie człowieka na Księżycu. Gdzie i o której godzinie będzie można oglądać lądowanie?

Statek kosmiczny Orion, który do niedawna krążył wokół Księżyca, od kilku dni zbliża się do Ziemi. Już w niedzielę ma z powrotem znaleźć się na powierzchni naszej planety. Lądowanie zaplanowane jest na godz. ok. 9.40 czasu lokalnego (18.40 czasu polskiego), informuje Reuters.

Orion ma według planu wpaść do oceanu w pobliżu meksykańskiej wyspy Guadalupe, około 260 km na zachód od Półwyspu Kalifornijskiego i 420 km od amerykańskiego miasta San Diego. Miejsce to wybrano w ostatni czwartek ze względu na prognozowane korzystne warunki pogodowe.

Jak wskazuje BBC, 11 grudnia minęło dokładnie 50 lat od ostatniej misji programu Apollo. W trakcie Apollo 17 astronauci przebywali na powierzchni Księżyca 3 dni 2 godziny 59 minut i 40 sekund i przebyli 35,7 km. Odbyli także trzy spacery po powierzchni srebrnego globu, które trwały łącznie 22 godziny 3 minuty i 57 sekund. 

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

NASA. Orion wyląduje "na dwa razy". Gdzie oglądać powrót statku kosmicznego?

"Lądowanie Oriona będzie dość skomplikowanym procesem i jednym ze zdecydowanie najważniejszych etapów całej misji. NASA zamierza przetestować przy tej okazji nową technikę lądowania - tzw. skip entry (co można tłumaczyć jako wejście skokiem w atmosferę). Agencja podaje, że technika nie była dotąd wykorzystywana dla załogowych statków kosmicznych (Orion jest statkiem załogowym, ale w ramach pierwszej próby leci bez załogi)" - informował wcześniej nasz dziennikarz Bartłomiej Pawlak.

Orion ma w pierwszej fazie wchodzenia w atmosferę jedynie otrzeć się o jej górne warstwy, by wytracić nieco prędkość. Następnie odbije się nieco od atmosfery, by zwiększyć swoją wysokość i dopiero za drugim razem przebije się przez jej górne warstwy. Technika ma pomóc statkowi kosmicznemu znaleźć się możliwie najbliżej wybrzeża USA. W przyszłości ma to ułatwić dotarcie do astronautów, którzy będą brali udział w lotach załogowych.

NASA zaprasza na transmisję z powrotu statku kosmicznego. Będzie ona pokazywana na serwisie YouTube POD TYM ADRESEM>>>. Transmisja rozpocznie się około godziny 17 czasu polskiego.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Misja Artemis. "Teraz, jeżeli polecimy na Księżyc, to polecimy tam na dobre"

Rakieta SLS wynosząca w kosmos kapsułę Orion wystartowała z terenu Stanów Zjednoczonych o poranku 16 listopada. Tym samym NASA oficjalnie rozpoczęła misję kosmiczną Artemis I. Była to trzecia próba startu rakiety, poprzednie dwie odwołano ze względu na problemy z silnikiem.

Głównym celem misji Artemis I jest bezzałogowy lot na orbitę Księżyca oraz bezpieczny powrót na Ziemię statku kosmicznego Orion. Jak mówi popularyzator astronomii Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, to pierwszy etap powrotu człowieka na Księżyc, na którym ostatni raz byliśmy 50 lat temu.

- Teraz, jeżeli polecimy na Księżyc, to polecimy tam na dobre. Zbudujemy tam bazę, zostaniemy i wykorzystamy ten Księżyc naukowo i biznesowo - powiedział Jerzy Rafalski.

Misja miała trwać planowo do 11 grudnia. - Powrót na Ziemię będzie kolejnym bardzo ważnym testem przed planowaną misją załogową - mówi Jerzy Rafalski.

- Wracamy z okolic Księżyca, a więc prędkości będą dużo większe. Wejście w atmosferę będzie dużo trudniejsze, siły dużo większe, dużo wyższa temperatura - wyjaśniał Rafalski.

Misja załogowa Artemis II, która ponownie okrąży Księżyc, planowana jest na 2024 rok. Rok później NASA planuje organizację misji Artemis III, której celem ma być ponowne lądowanie człowieka na Księżycu.

Więcej o: