Słońce hucznie rozpoczęło rok. Burza magnetyczna uderza w Ziemię. Internauci pokazują zorze polarne [ZDJĘCIA]

Burza magnetyczna uderza w Ziemię. Skutki niedawnego koronalnego wyrzutu masy (CME) będą odczuwalne głównie w czwartek i piątek. Tymczasem internauci opublikowali już pierwsze zdjęcia, przedstawiające zorze polarne.

Burza magnetyczna to gwałtowne zmiany w polu magnetycznym Ziemi wywołane przez nagłe uwolnienie energii z plazmy słonecznej. Są one często związane z burzami słonecznymi i mogą być ich konsekwencją.

Burza magnetyczna na Ziemi. Wysoka szansa na rozbłysk klasy X

Nadchodząca burza magnetyczna to efekt koronalnego wyrzutu masy (CME), do którego doszło 14 stycznia, a który dotarł do naszej planety wcześniej, niż się spodziewano, bo już w nocy z 17 na 18 stycznia, informuje serwis spaceweather.com. Chmura plazmy nie uderzy bezpośrednio w Ziemię, ale część cząstek "zahaczy" o naszą planetę. Skutki burzy słonecznej będą odczuwalne głównie w czwartek i piątek (19 i 20 stycznia).

Dr. Tamitha Skov, fizyczka zajmująca się pogodą kosmiczną wyjaśniła, że burza magnetyczna może wywołać zorze polarne. Mogą one być widoczne na półkuli północnej w Kanadzie i północnej części Stanów Zjednoczonych oraz w północnej Europie. Natomiast na półkuli południowej zjawisko może być widoczne m.in. w Argentynie, Republice Południowej Afryki i południowej części Australii.

Ekspertka wskazuje również, że w dniach 18 i 19 stycznia będzie większa szansa na rozbłysk słoneczny. W przypadku rozbłysku klasy M będzie to 60 proc. szans, a rozbłysku klasy X - 15 proc. szans. Natomiast 20 stycznia szansa na rozbłysk klasy M spadnie do 55 proc.

Burza słoneczna. Internauci pokazują zorze polarne

W mediach społecznościowych pojawiły się już zdjęcia oraz nagranie, które przedstawiają zorze polarne. Materiały pochodzą ze Szkocji i Alaski.

Burza magnetyczna może być odczuwalna przez osoby chore i starsze

Zmiany w polu magnetycznym Ziemi mogą zakłócać działania różnych systemów elektronicznych, satelitów, linii energetycznych i radarów. Emitowane przez Słońce wysokoenergetyczne cząstki stanowią także zagrożenie dla astronautów przebywających na orbicie okołoziemskiej.

Więcej o kosmosie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiany w ziemskim polu magnetycznym spowodowane zwiększoną aktywnością Słońca mogą odczuwać między innymi osoby cierpiące na choroby przewlekłe, ludzie starsi i kobiety w ciąży. Mogą wystąpić u nich bóle i zawroty głowy, niskie lub wysokie ciśnienie krwi, nudności, bóle serca i oczu, osłabienie i bezsenność, a także nasilenie objawów chorób przewlekłych.

Zobacz wideo Tak w przyspieszeniu wyglądało zaćmienie słońca z 10 czerwca
Więcej o: