Niebo jak z obrazu Van Gogha. Eksperci wyjaśniają tajemnicze zjawisko nad Hawajami

Tajemnicza niebieska spirala została uwieczniona przez japoński teleskop, który obserwował niebo nad Hawajami. Zjawisko to przypomina ekspertom obraz "Gwiaździsta noc" Vincenta van Gogha, jednak jego wyjaśnienie jest czysto naukowe.

Wspomniane zjawisko zostało zarejestrowane przez japoński teleskop Subaru w środę 18 stycznia 2023 roku. Urządzenie prowadziło obserwację nieba nad Hawajami. W pewnym momencie dostrzeżono niebieską spiralę.

Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Spirala jak z "Gwieździstej nocy" Vincenta van Gogha. Skąd się wzięła na niebie?

Ustalenie, skąd wzięło się to zjawisko na niebie, nie było dla naukowców zbyt trudne, bowiem podobny wir został zarejestrowany przez teleskop w kwietniu 2022 roku. "Spirala wydaje się związana z wystrzeleniem nowego satelity przez firmę SpaceX" - przekazało Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii.

Informację tę potwierdza także naukowiec Scott Tilley, który zauważył, że pozycja spirali jest podobna do miejsca, w którym kilka minut po wystrzeleniu miała znaleźć się rakieta Falcon 9. Tego dnia firma SpaceX, należąca do Elona Muska, wysłała w kosmos satelitę GPS dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Bolid rozświetlił niebo nad USAUSA. Niezwykłe zjawisko na niebie. To 2022 WJ1

Poprzednio spirale również były obserwowane po startach organizowanych przez SpaceX - nawet w miejscach znacznie oddalonych od startów rakiet, np. w Nowej Zelandii. Według naukowców spiralny kształt powstaje w momencie, gdy rakieta Falcon 9 uwalnia niepotrzebne paliwo podczas opadania do oceanu. 

Wielu użytkownikom mediów społecznościowych spirala ta przypomniała obraz Vincenta van Gogha. "Gwieździsta noc" powstała w 1889 roku podczas pobytu malarza w miejscowości Saint-Remy we Francji. Obraz ten powstał z pamięci, a nie z natury, jak większość z dzieł Van Gogha. Oryginał znajduje się w muzeum sztuki nowoczesnej (MoMA - Museum of Modern Art) w Nowym Jorku.

Ukraina, 23 listopada 2022 r.Elon Musk podnosi ceny za usługę Starlink. Ukraińcy zapłacą więcej

Więcej o: