Nie żyje twórca rosyjskiej szczepionki na COVID. Andriej Botikow został zamordowany

Andriej Botikow został zamordowany w Moskwie. Naukowiec z Centrum Badań nad Epidemiologią i Mikrobiologią Gamaleja był jednym z twórców rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik-V - informuję rosyjskie media.

Naukowiec został zamordowany 1 marca we własnym mieszkaniu, do którego zaprosił 29-letniego mężczyznę. Moskiewskie sądy ujawniły, że w tej sprawie zatrzymano Aleksieja Zmanowskiego, który trafił do aresztu i przyznał się do winy - podaje dziennik "Kommiersant". 

Zobacz wideo Chiny wspierają zbrojnie i wywiadowczo Rosję? Dr Przychodniak: Myślę, że tak

Współtwórca szczepionki Sputnik-V nie żyje

Zmanowski miał świadczyć Andriejowi Botikowowi usługi seksualne. Między mężczyznami doszło do kłótni, która dotyczyła pracy wykonywanej przez 29-latka. Naukowiec miał być niezadowolony z usług młodszego mężczyzny.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Kłótnie nie skończyła się jednak dobrze i konflikt eskalował. Zmanowski ostatecznie udusił naukowca, który był od niego znacznie drobniejszy. Według różnych źródeł sprawca miał to zrobić paskiem do spodni lub przedramieniem.

Kto zabił Andrieja Botikowa?

To nie pierwsze poważne przestępstwo 29-latka, który był już wcześniej ścigany. Biorąc jednak pod uwagę liczbę tajemniczych śmierci ważny rosyjskich osobistości w ostatnich miesiącach, można mieć wątpliwości, czy to rzeczywiście Aleksiej Zmanowski zabił współtwórcę szczepionki Sputnik-V. 

Ledwie 26 lutego dowiedzieliśmy się, że nie żyje oligarcha Wiaczesław Rowniejko, rosyjski potentat naftowy i gazowy. Był to już ósmy rosyjski potentat naftowy i gazowym, który zginął w ostatnim roku. 

  1. W sierpniu z okna szpitala w Moskwie wypadł wiceprezes Łukoilu Rawił Maganow.
  2. W styczniu został znaleziony martwy Leonid Szulman, szef działu transportu Gazprom Inwest. Obok jego ciała leżała kartka, w której skarżył się na ból w złamanej nodze.
  3. W marcu zmarł Aleksander Tiuliakow, zastępcy dyrektora generalnego Jednolitego Centrum Rozliczeniowego Gazpromu ds. bezpieczeństwa korporacyjnego. On również według oficjalnego przekazu miał popełnić samobójstwo.
  4. W kwietniu zostały znalezione ciała: byłego wiceprezesa Gazprombanku Władysława Awajewa, jego 13-letniej córki oraz żony.
  5. W kwietniu w mieście Lloret de Mar policja odkryła ciało rosyjskiego miliardera Siergieja Protosenii, jego żony i córki. Z ustaleń wynika, że oligarcha najprawdopodobniej miał zamordować swoich bliskich, a następnie popełnił samobójstwo.
  6. W maju w tajemniczych okolicznościach podczas sesji u szamana zmarł Aleksander Subbotin, miliarder i były menadżer koncernu Łukoil. 
  7. W lipcu Jurij Woronow został znaleziony z raną postrzałową w basenie przy swojej willi w pobliżu Sankt Petersburga. Miał powiązania z Gazpromem.

Poza naftowymi oligarchami zginął m.in. Paweł Pczelnikow, dyrektor ds. komunikacji rosyjskiej spółki kolejowej Digital Logistik, czy Siergiej Protosien, były główny księgowy koncernu gazowego Nowatek, znaleziony martwy razem z żoną i córką. Policja informowała, że było to rozszerzone samobójstwo. O "rozszerzonym samobójstwie mówiono również w przypadku Wasilija Mielnikowa, właściciela firmy MedStom. Pod koniec marca zginął wraz z żoną i dwójką dzieci

Więcej o: