"Wirus zombie" ożywiony. Naukowcy znaleźli go w wiecznej zmarzlinie, gdzie był od 48,5 tys. lat

"Wirus zombie" nie jest jedynym zagrożeniem, jakie niesie za sobą ocieplenie klimatu. W wyniku roztapiania się wiecznej zmarzliny naukowcy odkrywają nowe szczepy wirusów, które mogą być potencjalnie inwazyjne dla ludzi i zwierząt.

Naukowcy pracujący nad wirusami pochodzącymi z wiecznej zmarzliny dowiedli, że wirusy infekujące ameby są nadal zakaźne. Ponadto przestrzegają, że nie jest to naukowa ciekawostka, a perspektywa powrotu starożytnych wirusów do życia jako poważnego zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo "Jedna fala wirusa obejmuje około 20 procent społeczności"

Naukowcy znaleźli ślady wirusów i bakterii, które mogą zarażać ludzi

Jean-Michel Claverie zwany łowcą wirusów, pracuje nad ich badaniem i określaniem potencjału zakażenia. Najstarszy, z - jak je określa - "wirusów zombie", z jakim miał do czynienia liczył sobie prawie 48,5 tys. lat i pochodził z próbki ziemi pobranej z podziemnego jeziora na głębokości 16 metrów. Wirusy te są postrzegane przez naukowców jako substytuty innych możliwych wirusów o potencjale infekowania żywicieli. 

Birgitta Evengard, emerytowana profesorka na Wydziale Mikrobiologii Klinicznej Uniwersytetu Umea w Szwecji twierdzi, że należy lepiej monitorować ryzyko stwarzane przez potencjalne patogeny w rozmrażaniu wiecznej zmarzliny - podało CNN.

W 1997 roku ekshumowano kobietę, z której płuc pobrano próbkę zawierającą materiał genowy szczepu grypy odpowiedzialnego za pandemię w 1918 roku. Podobnie było z wirusem wywołującym ospę, znalezionym na Syberii w 300-letnim zmumifikowanym ciele kobiety w 2016 roku. Rozmrażanie się wiecznej zmarzliny podczas gorących lat, było odpowiedzialne za epidemię wąglika na Syberii, ponieważ wysokie temperatury umożliwiają powrót zarodników z cmentarzy i zwłok zwierząt.

Groźne chemikalia kolejnym zagrożeniem ocieplenia

"Nagła odwilż szybko odsłania stare horyzonty wiecznej zmarzliny, uwalniając związki i mikroorganizmy ukryte w głębszych warstwach" - zauważyli Miner i inni badacze w artykule z 2021 roku.

Zagrożenia skrywane w wiecznej zmarzlinie to też między innymi odpady, które zakopywano podczas wydobycia metali ciężkich. Do Arktyki były zrzucane materiały radioaktywne przez Stany Zjednoczone i Rosję. Ponadto zagrożenie stanowi pestycyd DDT, zakazany wraz z XXI wiekiem. Globalne ocieplenie powoduje zatem powolną tendencję do odkrywania nowych zagrożeń.

Więcej o: