Przypadek infekcji grzybem roślinnym w człowieka opisano w czasopiśmie specjalistycznym "Medical Mycology Case Reports". Chrząstkoskórnik purpurowy (chondrostereum purpureum) wywołał u 61-letniego pacjenta z Indii ropień w okolicach tchawicy.
Mężczyzna ze wschodnich obszarów Indii zgłosił się do ambulatorium z chrypką, kaszlem, nawracającym zapaleniem gardła, zmęczeniem i trudnościami w połykaniu. Zmagał się z tymi objawami przez trzy miesiące. Pacjent nie chorował na cukrzycę, nie miał wirusa HIV, zapalenia nerek lub jakiejkolwiek choroby przewlekłej. Nie przyjmował też żadnych leków immunosupresyjnych ani nie miał urazu, co w jakikolwiek sposób mogłoby tłumaczyć dolegliwości.
Lekarze zlecili tomografię komputerową, która wykazała, że w okolicach tchawicy 61-latka wytworzył się utrudniający oddychanie ropień. Pobrany z niego materiał przesłano do analizy laboratoryjnej. Badania konwencjonalne, czyli analiza mikroskopowa i laboratoryjna hodowla, nie pozwoliły zidentyfikować patogenu. Dopiero dzięki sekwencjonowaniu kodu genetycznego analitycy ujawnili, z jakim patogenem mają do czynienia.
Mężczyzna został zainfekowany przez chrząstkoskórnika purpurowego, grzyba, który atakuje liście roślin, głównie róż i powoduje srebrzenie się liści. Bardzo szybko rozwija się na zainfekowanej roślinie i najczęściej prowadzi do jej śmierci. Pacjent, z zawodu mykolog roślin, przez długi czas swojej działalności badawczej pracował z rozkładającym się materiałem i grzybami roślinnymi. Po wyleczeniu ropnia mężczyzna wrócił do zdrowia.
W publikacji "Medical Mycology Case Reports" czytamy, że wśród milionów grzybów obecnych w środowisku, tylko kilkaset grzybów jest w stanie zarazić ludzi i zwierzęta. To, że choroby zwierząt i ludzi mogą być spowodowane przez patogeny roślin, jest nową koncepcją, która rodzi poważne pytania dotyczące skłonności do takich infekcji u osób zdrowych i z obniżoną odpornością.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że te gatunki grzybów, które są w stanie rosnąć w temperaturze 35–37 st. C, mogą infekować ludzi. Patogen dostaje się do organizmu ludzkiego przez uszkodzoną skórę i drogi oddechowe.
Programów Gazeta.pl, takich jak Poranna Rozmowa, Studio Biznes i Zielony Poranek możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: