Ci astronauci wykonają lot wokół Księżyca. NASA ujawniła, kto poleci w misji Artemis II

NASA ujawniła nazwiska czterech astronautów, którzy wezmą udział w misji księżycowej Artemis II. Po jej przeprowadzeniu agencja kosmiczna USA będzie chciała umieścić astronautów na powierzchni Księżyca - po raz pierwszy od ponad 50 lat.

Agencja NASA przedstawiła w poniedziałek czterech astronautów, którzy wezmą udział w przyszłorocznej misji Artemis II. Są to: Reid Wiseman (USA), Victor Glover (USA), Christina Koch (USA) oraz Jeremy Hansen (Kanada). Nazwiska zostały ogłoszone podczas ceremonii, która odbyła się w Houston w stanie Teksas.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Misja Artemis II. NASA podała nazwiska czterech astronautów

Christina Koch to pierwsza kobieta, która weźmie udział w misji księżycowej, a Victor Glover jest pierwszym Afroamerykaninem. Jest to również pierwsza załoga, w skład której wchodzi astronauta spoza Stanów Zjednoczonych.

Misja Artemis II według obecnego planu ma rozpocząć się w listopadzie 2024 r. Czterej astronauci mają okrążyć Księżyc na pokładzie statku kosmicznego Orion, który zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Space Launch System (SLS). Sam lot Oriona ma trwać 10 dni. W tym czasie załoga przetestuje m.in. systemy łączności i ręcznego sterowania lotem kapsuły. Przetestowana zostanie również sama rakieta SLS.

Uczestnicy jednego z lotów parabolicznych ESA Jak to jest poczuć stan nieważkości? Takie szkolenie przejdą przyszli astronauci

Śmiałe plany NASA. Agencja kosmiczna chce ponownie wysłać ludzi na Księżyc

Powodzenie nadchodzącej misji Artemis II ma kluczowe znaczenie dla głównego celu NASA - amerykańska agencja kosmiczna chce ponownie wysłać ludzi na powierzchnię Księżyca, co miałoby nastąpić już w 2025 r. Po raz ostatni udało się tego dokonać ponad 50 lat temu.

Więcej informacji ze świata nauki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podczas misji Apollo, które odbyły się w latach 1968-1972, NASA wysłała w stronę Księżyca 24 astronautów, a połowa z nich wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu. Misja Apollo 17 rozpoczęła się dokładnie 7 grudnia 1972 r., była to szósta i ostatnia załogowa misja księżycowa programu Apollo.

Sławosz Uznański. Fot. Jan Kowalski / Agencja Wyborcza.pl): Sławosz Uznański pierwszym polskim astronautą "Myślę, że jestem gotowy" [WYWIAD]

Więcej o: