Rusza najważniejsza od lat misja Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tak naukowcy próbują znaleźć życie

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się jedna z najważniejszych europejskich misji kosmicznych od lat. Europejska Agencja Kosmiczna wyśle sondę, która odwiedzi trzy lodowe światy orbitujące wokół Jowisza. Celem są poszukiwania życia na lodowych księżycach największej planety Układu Słonecznego.

JUICE, czyli Jupiter Icy Moon Explorer to pierwsza w historii misja Europejskiej Agencji Kosmicznej do niezwykle bogatego systemu księżyców Jowisza. Już w najbliższy czwartek ciężka rakieta nośna Ariane 5 wyniesie w kosmos sondę, której celem będą poszukiwania życia w lodowych lub (potencjalnie) oceanicznych światach księżyców największej planety Układu Słonecznego.

Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

Misja JUICE. Europejczycy poszukają życia na księżycach Jowisza

Europejska sonda odwiedzi trzy z czterech największych, tzw. galileuszowych księżyców Jowisza (odkrytych w 1610 roku przez Galileusza przy pomocy prostej lunety, którą sam skonstruował) - Europa, Kallisto i Ganimedes. Wulkaniczny Io został tu pominięty nieprzypadkowo, bo celem ESA jest znalezienie śladów życia (biosygnatur) w potencjalnie występującej na trzech pozostałych księżycach ciekłej wodzie. Naukowcy od lat podejrzewają bowiem, że pod lodowymi skorupami trzech księżyców mogą znajdować się oceany ciekłej wody.

Sonda JUICE została wyposażona w system dziesięciu instrumentów badawczych. To m.in. kamery, spektrometry i radary, które będą wpatrywać się w powierzchnię każdego z księżyców, próbując przede wszystkim potwierdzić (lub wykluczyć) obecność podpowierzchniowych wód oraz ustalić, jakie warunki panują w ich wnętrzach. Właśnie od tego zależy, czy w Układzie Słonecznym, na innych ciałach niebieskich niż Ziemia, są warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Start misji odbędzie się 13 kwietnia z Gujany Francuskiej (znajduje się tam kosmodrom ESA). Sonda w pierwszej kolejności obierze kurs na Wenus, a po bliskim przelocie obok naszej kosmicznej sąsiadki rozpocznie długą podróż w stronę Jowisza. Do gazowego olbrzyma bezzałogowy statek dotrze dopiero w 2031 roku, a następnie dokona kilkudziesięciu przelotów nad trzema księżycami planety. Na wyniki badań trzeba będzie zatem czekać wiele lat, ale te - jak ma nadzieję ESA - powinny w niebagatelny sposób przysłużyć się nauce.

Więcej o: