Sonda JUICE leci szukać życia w lodowych oceanach. Jeden z instrumentów zbudowali polscy naukowcy

Bartłomiej Pawlak
To pierwsza od lat tak ważna dla ESA misja i pierwszy w historii lot do tej części Układu Słonecznego. W czwartek sonda JUICE zostanie wystrzelona z Gujany Francuskiej, a za kilka lat odwiedzi trzy lodowe ciała niebieskie, na których potencjalnie mogą występować warunki do życia.

Czwartkowe popołudnie będzie niezwykle ważnym sprawdzianem nie tylko dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, ale również polskich naukowców, którzy wzięli udział w projektowaniu sondy i planowaniu misji na odległe lodowe księżyce. Ogromny wkład w misję JUICE ma też warszawska firma Astronika, która odpowiada za część instrumentów badawczych statku kosmicznego ESA.

Zobacz wideo OnePlus 11, czyli wielki powrót dawnego zabójcy flagowców. Czy na pewno? [TOPtech]

Sonda JUICE leci szukać życia w systemie Jowisza

Celem misji Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE) jest Jowisz, a właściwie jego ogromny system księżycowy. Największa planeta Układu Słonecznego ma przynajmniej 95 naturalnych satelitów (wciąż odkrywane są kolejne), a kilka z nich to dla naukowców niezwykle cenne obiekty badawcze. Sonda JUICE odwiedzi trzy z czterech księżyców odkrytych w 1610 roku przez Galileusza - Europę, Kallisto i Ganimedesa. Obiekty te łączy fakt, że - jak uważają badacze - pod ich lodowymi skorupami znajdują się globalne oceany ciekłej wody. W ich głębinach potencjalnie mogą istnieć warunki sprzyjające rozwojowi życia, a - jeśli tak jest - ich potencjalne ślady (sygnatury) chce znaleźć ESA.

Statek kosmiczny misji JUICE to stosunkowo nieduża sonda z dwoma rozłożystymi "skrzydłami" pokrytymi dziesięcioma panelami słonecznymi (o łącznej powierzchni 85 metrów kwadratowych). Na pokładzie sondy ESA umieściła 10 instrumentów badawczych zaprojektowanych i zbudowanych przez naukowców z agencji kosmicznych oraz prywatnych przedsiębiorstw z 16 krajów europejskich, USA, Japonii i Izraela.

Istotny udział w przedsięwzięciu mają też Polacy. Centrum Badań Kosmicznych PAN przewodziło bowiem pracom nad jednym z instrumentów badawczych sondy - RPWI (narzędzie to będzie badało pole elektromagnetyczne w szerokim zakresie częstotliwości). Polscy naukowcy odpowiadali za powstanie konstrukcji mechanicznych oraz komputera głównego tegoż instrumentu. Polska firma Astronika w porozumieniu z CBK PAN odpowiadała z kolei za budowę dwóch urządzeń, które będą pracować w ramach instrumentu RPWI.

Sonda JUICE jest już gotowa do startu. W czwartek zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez rakietę Ariane 5 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Start zaplanowano na godz. 14:15 czasu polskiego (9:15 czasu lokalnego), a wydarzenie najprawdopodobniej będzie można oglądać na żywo w internecie. JUICE dotrze do systemu księżycowego Jowisza dopiero w 2031 roku, a badania będą prowadzone przez kolejne cztery lata.

Więcej o: