Tajemniczy chiński statek kosmiczny wrócił na Ziemię. Był na orbicie przez 276 dni

Eksperymentalny chiński statek kosmiczny wylądował w poniedziałek na Ziemi po tym, jak przez 276 dni przebywał na orbicie naszej planety. Chińskie media nie podają jednak żadnych szczegółów na temat jego misji.
Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Bezzałogowy statek kosmiczny miał zgodnie z planem wylądować w Centrum Startowym Satelitów Jiuquan w północno-zachodnich Chinach - podaje Agencja Reutera. Chińskie media nie podały jednak żadnych szczegółów. Nie wiadomo, o jaki statek kosmiczny chodzi, jakie technologie przetestowano na orbicie okołoziemskiej, jak wyglądał jego lot od czasu wystrzelenia statku na początku sierpnia 2022 r. Nie udostępniono nawet zdjęć tego obiektu. 

TechnoTerapia Jak zadbać o neutralność klimatyczną? Wyjeżdżasz? Wyłącz" [PODCAST] SPONSOR: ORANGE POLSKA

Chiny w kosmosie. Statek kosmiczny przeprowadził testy, "ważny przełom"

Według chińskich mediów, testy przeprowadzone na orbicie mają stanowić "ważny przełom" w chińskich badaniach nad technologią statków kosmicznych wielokrotnego użytku, która ma zapewnić wygodniejszy i tańszy sposób wykonywania przyszłych misji kosmicznych.

Agencja Reutera przypomina, że w 2021 r. wystrzelono chiński statek kosmiczny, który wykonał lot na granicy atmosfery z przestrzenią kosmiczną i jeszcze tego samego dnia wrócił na Ziemię. Tamta misja również była utrzymywana w największej tajemnicy. Nie wiadomo, czy jest to ten sam statek kosmiczny, który w poniedziałek po 276 dniach wylądował w Centrum Startowym Satelitów Jiuquan.

satelita (zdjęcie ilustracyjne) Chiny pracują nad łowcą satelitów. Broń ma zapewnić przewagę w wojnach

Chiny chcą skopiować amerykański wahadłowiec X-37B?

W chińskich mediach społecznościowych spekuluje się, że Pekin pracuje nad statkiem kosmicznym podobnym do amerykańskiego wahadłowca X-37B, który może pozostawać na orbicie okołoziemskiej nawet przez kilka lat. Bezzałogowiec X-37B powrócił na Ziemię w listopadzie 2022 r. podczas szóstej i ostatniej misji, w ramach której przebywał na orbicie aż przez 900 dni.

Więcej o: