Zero absolutne (lub bezwzględne) to teoretyczna najniższa temperatura, do jakiej można schłodzić cokolwiek we wszechświecie. Wynosi dokładnie 0 K (kelwinów), czyli -273,15 stopni Celsjusza i nie została wyznaczona przypadkowo. To stan idealnego bezruchu, w którym powinny ustawać wszelkie drgania cząstek tworzących gazy, ciała stałe czy ciecze we Wszechświecie. Temperatura, w której materia po prostu zamiera. Problem w tym, że osiągnięcie stanu możliwie najbliższego zeru absolutnemu od dekad stanowi dla naukowców ogromne wyzwanie. Naturalnie zero kelwinów nie jest bowiem osiągalne nawet w ośrodku międzygalaktycznym (już samo mikrofalowe promieniowanie tła ma temperaturę ok. 2,7 K).
Z trzeciej zasady termodynamiki wynika, że osiągnięcie temperatury zera bezwzględnego jest fizycznie niemożliwe, bo wymagałoby nieskończonej ilości energii. Międzynarodowy zespół naukowców uważa jednak, że znalazł pewien sposób, który pozwoli "obejść" ten problem - wystarczy skorzystać z fizyki kwantowej. W jej świecie nic nie jest już tak oczywiste, jak w fizyce klasycznej, dlatego że dowolna cząstka przybiera określony stan, dopiero gdy zostanie zmierzona, a naukowiec nie dowie się na jej temat niczego, dopóki nie wykona pomiaru. Jak wynika z kolei z zasady Landauera, do wymazania każdego bitu informacji wymagana jest skończona ilość energii. Teoretycznie więc naukowcy mogliby osiągnąć zero absolutne przy skończonej ilość energii, ale... raczej nawet nie będą próbować.
Jak tłumaczą autorzy badania, zamiast wykorzystywać nieskończoną ilość energii, można byłoby skorzystać z nieskończonej ilości czasu lub nieskończonej złożoności. Do osiągnięcia zera absolutnego wystarczyłaby więc budowa nieskończenie złożonego komputera kwantowego, który mógłby kontrolować nieskończoną liczbę cząstek. To oczywiście niemożliwe w praktyce, dlatego naukowcy nie będą podejmować się budowy takiego komputera. Zamiast tego wykorzystają wyniki badania do lepszego zrozumienia związków, jakie występują między fizyką klasyczną a kwantową. Pomimo ogromnych postępów w tej dziedzinie, wciąż wiele tajemnic czeka na wyjaśnienie.