Bardzo jasny punkt pojawia się na niebie po zachodzie słońca. Co to za obiekt i jak go obserwować?

Tuż po zachodzie słońca można dostrzec na niebie bardzo jasny punkt, który jest widoczny przez kilka godzin, a następnie znika za horyzontem. Obserwacja tego obiektu wymaga pewnego przygotowania, ale miłośnicy astronomii, którzy zastosują się do paru prostych wskazówek, będą mogli podziwiać jego blask.

Od kilku tygodni w godzinach wieczornych i nocnych widoczny jest pewien jasno świecący punkt. Można go zauważyć po zachodniej stronie nieba przez kilka godzin. Warto dowiedzieć się, czym jest ten interesujący obiekt astronomiczny oraz co należy zrobić, aby móc go obserwować.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Wenus to najjaśniejszy punkt na zachodnim niebie. Świeci 20 razy jaśniej niż Syriusz

Jasny punkt, który dostrzegamy wieczorem, to Wenus - druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jak możemy przeczytać na stronie dracul.kill.pl, co siedem miesięcy przez okres kilku tygodni Wenus staje się najjaśniejszym obiektem na zachodnim niebie. Świeci wówczas 20 razy jaśniej niż Syriusz, czyli najjaśniejsza widoczna dla nas gwiazda.

Gęste chmury Wenus mocno odbijają światło słoneczne, a dzięki swoim właściwościom planeta ta jest nazywana Gwiazdą Wieczorną. Trzy i pół miesiąca później odgrywa z kolei rolę Gwiazdy Porannej - charakterystycznego obiektu widocznego jeszcze przed wschodem słońca. 

W jaki sposób obserwować Wenus? Najlepiej zacząć tuż po zachodzie słońca

Obserwację Wenus dobrze jest rozpocząć ok. godziny po nastaniu zmierzchu. Należy wówczas skierować wzrok w stronę zachodniej części nieba. Optymalne warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych zapewniają tereny zlokalizowane z dala od źródeł sztucznego światła. Wenus można jednak dostrzec gołym okiem także z obszarów oświetlonych przez człowieka. Ważne jest, aby na obserwację Wenus zdecydować się wtedy, gdy niebo będzie bezchmurne.

Więcej o: