Tajemniczy chiński statek kosmiczny powrócił na Ziemię. USA: Wypuścił coś na orbicie

Eksperymentalny chiński samolot kosmiczny wylądował w poniedziałek na Ziemi po tym, jak przez 276 dni przebywał na orbicie naszej planety. Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych informuje, że tajemniczy statek kosmiczny może mieć zdolność usuwania satelitów z orbity, na przykład robotyczne ramię.

Bezzałogowy statek kosmiczny po dziewięciu miesiącach na orbicie wylądował w Centrum Startowym Satelitów Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Chińskie media nie podały jednak żadnych szczegółów. Nie wiadomo, o jaki statek kosmiczny chodzi, jakie technologie przetestowano na orbicie okołoziemskiej, jak wyglądał jego lot od czasu wystrzelenia statku na początku sierpnia 2022 r. Nie udostępniono nawet zdjęć tego obiektu. 

Portal space.com nazywa maszynę "samolotem kosmicznym". Jak podaje, zachodni eksperci uważają, że pojazd jest dosyć podobny do wahadłowca X-37B Sił Kosmicznych USA, który ma około 29 stóp (8,8 metra) długości.

"Według raportu CSIS [Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych - przyp. red., w październiku statek wypuścił na orbicie 'obiekt'. Obiekt ten najwyraźniej zniknął jednak w styczniu, by nagle pojawić się ponownie na satelitarnym radarze śledzącym w marcu. Eksperci uważają, że może to wskazywać, że samolot ma jakąś zdolność usuwania satelitów, na przykład robotyczne ramię" - informuje serwis livescience.com.

"Chińczycy dużo pracowali z ramionami robotów w innych kontekstach, takich jak chińska stacja kosmiczna" - powiedział Nature Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics, którego cytuje portal. 

Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

"Nie można wykluczyć zdolności wojskowych''

"Jeśli tak jest, głównym celem samolotu może być naprawa uszkodzonych satelitów lub usuwanie gruzu orbitalnego. Nie wyklucza to jednak zdolności wojskowych ani dla chińskiego samolotu, ani monitorujących wobec amerykańskiego X-37B. Dopóki jednak nie pojawi się więcej szczegółów, możemy jedynie spekulować" - podsumowuje portal livescience.com.

Ziemia z kosmosu Tajemniczy chiński statek kosmiczny wrócił na Ziemię po 276 dniach

Pierwsza orbitalna misja chińskiego samolotu kosmicznego, która odbyła sięprawdopodobnie we wrześniu 2020 r., trwała zaledwie dwa dni.

Amerykański wahadłowiec X-37B może pozostawać na orbicie okołoziemskiej nawet przez kilka lat. Bezzałogowiec X-37B powrócił na Ziemię w listopadzie 2022 r. podczas szóstej i ostatniej misji, w ramach której przebywał na orbicie aż przez 900 dni.

Wołodymyr Zełenski bierze udział szczycie G7 Bachmut padł? Biuro prasowe prezydenta Ukrainy wyjaśnia słowa Zełenskiego

Chiny w kosmosie. Statek kosmiczny przeprowadził testy, "ważny przełom"

Według chińskich mediów, testy przeprowadzone na orbicie mają stanowić "ważny przełom" w chińskich badaniach nad technologią statków kosmicznych wielokrotnego użytku, która ma zapewnić wygodniejszy i tańszy sposób wykonywania przyszłych misji kosmicznych.

Agencja Reutera przypomina, że w 2021 r. wystrzelono chiński statek kosmiczny, który wykonał lot na granicy atmosfery z przestrzenią kosmiczną i jeszcze tego samego dnia wrócił na Ziemię. Tamta misja również była utrzymywana w największej tajemnicy. Nie wiadomo, czy jest to ten sam statek kosmiczny, który w poniedziałek po 276 dniach wylądował w Centrum Startowym Satelitów Jiuquan.

Więcej o: