Ruszyła druga prywatna misja na ISS. Jednocześnie pierwsza taka w historii. Chodzi o Rayyanah Barnawi

Rozpoczęła się misja AX-2 - drugi w historii prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Należąca do firmy SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę czworo astronautów i zmierza w kierunku stacji.
Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Statek wystartował z Kennedy Space Center na Florydzie w ramach misji zorganizowanej przez firmę Axiom Space. Rakieta Falcon 9 wyniosła w kapsule Crew Dragon na orbitę cztery osoby. Troje to płacący klienci. 

Pierwsza Saudyjka w komosie

Misją kieruje była astronautka NASA Peggy Whitson, a rakietę pilotuje amerykański przedsiębiorca John Shoffner. Ponadto członkami załogi jest dwoje naukowców z Arabii Saudyjskiej: Rayyanah Barnawi i Ali Al-Qarni. Wszyscy spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej osiem dni i będą w tym czasie prowadzić badania i eksperymenty naukowe. Barnami to pierwsza Saudyjka, która poleciała w kosmos, Whitson jest natomiast pierwszą kobietą, która dowodzi prywatnym lotem kosmicznym.  Astronautka jest też ósmą osobą pod względem ilości godzin spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na orbicie nie była od 2017 roku.

Obecnie Falcon 9 zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zgodnie z harmonogramem misji statek dotrze tam około 13.30 w poniedziałek naszego czasu. Załoga ma spędzić jednak na orbicie 16 godzin, podczas których będą wykonywać manewry, by dopasować się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Axiom planuje wybudować prywatną stację kosmiczną

To druga misja komiczna Axiom Space. Pierwszy w pełni komercyjny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną firma zorganizowała w kwietniu ubiegłego roku. Docelowo przedsiębiorstwo chce wybudować własną stację kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej i wysyłać na nią ludzi z całego świata, którzy nie są zawodowymi astronautami.

Więcej o: