Odkryli na plaży martwego walenia. We wnętrznościach krył się skarb wart fortunę

Naukowcy z Las Palma zdecydowali o przeprowadzeniu sekcji zwłok martwego kaszalota, którego znaleziono na plaży jednej z wysp tworzących archipelag Wysp Kanaryjskich. W trakcie badania w jego wnętrznościach dokonali rzadkiego znaleziska.

Gdy martwy kaszalot został wyrzucony na plażę wyspy La Palma (w archipelagu Wysp Kanaryjskich), nikt nie spodziewał się, że w jego wnętrznościach kryje się cenny skarb. Wysokie fale i przypływ utrudniali przeprowadzenie sekcji zwłok, jednak Antonio Fernández Rodríguez, szef Instytutu Zdrowia Zwierząt i Bezpieczeństwa Żywności na Uniwersytecie w Las Palmas, był zdeterminowany, aby dowiedzieć się, co było przyczyną śmierci walenia - podaje "The Guardian". 

Zobacz wideo "Skończyły się czasy studiowania dla samego studiowania"

9,5 kg "pływającego złota". "Nikt nie zdawał sobie sprawy"

Najbardziej prawdopodobne wydawały się problemy z trawieniem, zbadano więc układ pokarmowy zwierzęcia. Wtedy specjalista wyczuł, że coś twardego przylega do tej części jelita. "To, co wyciągnąłem, to kamień o średnicy około 50-60 cm i wadze 9,5 kg" - powiedział. "Wszyscy patrzyli, kiedy wróciłem na plażę, ale nikt nie zdawał sobie sprawy, że to, co trzymam w dłoniach, to kawałek ambry".

Nie byle jaki kawałek. Bryła o takiej wadze jest bowiem wyceniana przez ekspertów na 500 000 euro. To równowartość ponad 2,2 mln zł. Badacze postanowili, że cenne znalezisko spieniężą, a uzyskane w ten sposób środki przeznaczą na cele charytatywne. Chcą, by posłużyły one ofiarom wybuchu wulkanu na wyspie La Palma z 2021 roku.

Ambra. Co to za substancja. Dlaczego jest tak cenna?

Ambra to substancja organiczna pochodzenia zwierzęcego, która powstaje prawdopodobnie w wyniku problemów trawiennych u wielorybów. Jest to cenny surowiec, który od wieków jest wykorzystywany w kosmetologii - przede wszystkim przez producentów luksusowych perfum. Ma nieco morski zapach, a oczyszczony nie posiada zapachu. W przemyśle perfumeryjnym ambra używana jest zarówno jako dodatek zapachowy, jak i utrwalacz. Ambra jest stosunkowo trudna do zdobycia. Niekiedy walenie wydalają ją samodzielnie. Można ją wtedy zebrać z powierzchni wody. Bywa jednak i tak, że zator w jelicie doprowadza do śmierci zwierzęcia. Tak prawdopodobnie było w przypadku kaszalota odnalezionego na wyspie La Palma.

Kaszalot to jeden z największych drapieżników morskich, charakteryzujący się ogromną głową i długim, stożkowatym pyskiem. Spotykane na całym świecie, kaszaloty preferują głębokie wody oceaniczne, zwłaszcza w pobliżu stoków kontynentalnych. Obecnie szacuje się, że populacja kaszalotów wynosi około 360 000 osobników na całym świecie. Jednak ze względu na polowania w przeszłości, które doprowadziły do ich drastycznego zmniejszenia, kaszaloty są objęte ochroną i uznane za gatunek bliski zagrożenia.

Więcej o: