Spadające gwiazdy dwukrotnie pojawią się na niebie w te wakacje. To trzeba zobaczyć. Kiedy?

Przed nami tzw. noce spadających gwiazd. W nadchodzących tygodniach aż dwa razy nadarzy się okazja, by zobaczyć prawdziwy deszcz meteorytów. Letnia pogoda będzie idealnie sprzyjać obserwacji nieba.

Co roku miłośnicy astronomii mają okazję do obserwacji spadających meteorytów, możemy wtedy wziąć udział w tzw. nocy spadających gwiazd. W tym roku będą ku temu aż dwie okazje - zarówno w lipcu, jak i w sierpniu. Kiedy dokładnie? Sprawdzamy.

Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Noc spadających gwiazd 2023. Kiedy zobaczymy na niebie spadające meteoryty?

Dokładnie 28 lipca na niebie będziemy mieli okazję zobaczyć Południowe delta Akwarydy, które należą do Gwiazdozbioru Wodnika. Najbardziej widoczne będą dopiero po północy, jednak dostrzeżenie ich będzie niezwykle trudne. Dwa tygodnie później, 12 sierpnia na niebie pojawią się Perseidy. To jeden z najlepiej widocznych rojów. Należą one do Gwiazdozbioru Perseusza. Powinno się ich wypatrywać od godz. 22:00 do 4:00. Wówczas będą najlepiej widocznie. Aktywność Perseidów potrwa do 14 sierpnia.

Aby dobrze zobaczyć tzw. spadające gwiazdy, należy wybrać ustronne miejsce, w którym nie ma nadmiaru świateł. Do oglądania zjawiska nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu - wystarczy tylko cierpliwość i uważne obserwowanie letniego nieba.

Spadające gwiazdy. Czym właściwie są meteoryty?

Meteoryty to pozostałości po kometach, meteoroidach czy asteroidach. Meteorami nazywamy z kolei ślady świetlne, który pozostawiają po sobie spadające meteoroidy. Ślad ten jest wynikiem lotu kamienia kosmicznego, spadającego z prędkością nawet kilkudziesięciu kilometrów na sekundę przez atmosferę ziemską. Ślad powstaje wskutek świecenia się pary, która ulatnia się z powierzchni pędzącego meteoroidu, a także gazów, które ulegają jonizacji w atmosferze.

Więcej o: