Indie chcą podbić Księżyc. Chandrayaan-3 wyruszył w kosmos z ważną misją

Rozpoczęła się nowa misja kosmiczna. Indyjska rakieta ruszyła w kierunku Księżyca, zabierając ze sobą łazik Chandrayaan-3. Premier Narendra Modi z radością ogłosił "nowy rozdział w kosmicznej odysei Indii".
Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

W piątek z portu kosmicznego w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii wystartowała rakieta, która ma wylądować na Księżycu. Zabrała ona ze sobą łazik Chandrayaan-3, który ma zbadać południową część Srebrnego Globu. Jeśli nowa misja się powiedzie, Indie będą czwartym po Związku Radzieckim, USA i Chinach krajem, który dokonał udanego lądowania na Księżycu.

Ruszyła nowa misja kosmiczna. Indie chcą umieścić łazik na Księżycu

Lot rakiety na Księżyc ma potrwać nieco ponad miesiąc. Pod koniec sierpnia zaplanowane jest lądowanie. Łazik Chandrayaan-3 (w tłumaczeniu na język polski "pojazd księżycowy") będzie jeździł po powierzchni Srebrnego Globu i zbierał potrzebne naukowcom dane. - Sześciokołowy lądownik i łazik Chandrayaan-3 jest skonfigurowany z ładunkami, dzięki którym ma być możliwe dostarczenie badaczom danych na temat właściwości księżycowej gleby i skał, w tym składu chemicznego i pierwiastków - wyjaśniał dr Jitendra Singh, wiceminister ds. nauki i technologii.

Indie wystrzeliły rakietę na Księżyc. "Szybuje wysoko, wznosząc marzenia i ambicje"

Start rakiety obserwowały przed telewizorami miliony Hindusów. Wiele osób porównywało to wydarzenie do finału krykieta w Indiach. Premier Narendra Modi ocenił, że start misji Chandrayaan-3 otwiera nowy rozdział w "kosmicznej odysei" Indii. "Szybuje wysoko, wznosząc marzenia i ambicje każdego Hindusa. To doniosłe osiągnięcie jest świadectwem nieustannego poświęcenia naszych naukowców. Podziwiam ich ducha i pomysłowość!" - napisał w mediach społecznościowych. Wcześniej pisał, że "dzień 14 lipca 2023 r. na zawsze zapisze się złotymi literami, jeśli chodzi o indyjski sektor kosmiczny". To trzecia misja księżycowa Indii. W lipcu 2019 roku wystrzelono rakietę, lecz lądowanie łazika się nie powiodło, a orbiter do dzisiaj krąży wokół Księżyca.

Więcej o: