Ciekawe zjawisko na Słońcu może w poniedziałek spowodować zakłócenia na Ziemi

W poniedziałek mogą wystąpić silne rozbłyski słoneczne, które mogą powodować zakłócenia w komunikacji radiowej - ostrzegają rosyjscy naukowcy.
Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

W niedzielę na Słońcu zaobserwowano trzy rozbłyski, a jednemu z nich towarzyszyły zakłócenia łączności radiowej - podaje na swojej stronie internetowej Instytut Geofizyki Stosowanej w Moskwie. Rosyjscy naukowcy zamieścili również prognozę na poniedziałek i ostrzegli przed możliwością wystąpienia rozbłysków klasy X (najsilniejszych w klasyfikacji) i rozbłysków protonowych, a także przed zakłóceniami łączności radiowej na falach krótkich.

Rozbłyski słoneczne zagrażają satelitom. Przekonała się o tym firma SpaceX

Rozbłyski klasy X to największe eksplozje, jakie mogą wystąpić na Słońcu. Zjawiska te mogą wpływać na pole magnetyczne Ziemi i uszkadzać satelity lub powodować awarię infrastruktury energetycznej. W 2022 roku burza magnetyczna wywołana przez nagłe uwolnienie energii z plazmy słonecznej zniszczyła 40 nowo wystrzelonych satelitów firmy SpaceX.

Silne burze magnetyczne mogą wywołać katastrofę

Największa odnotowana burza magnetyczna miała miejsce we wrześniu 1859 roku. Do Ziemi dotarł (po zaledwie 18 godzinach) koronalny wyrzut masy słonecznej, który spowodował ogromne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Jednym z negatywnych skutków był nagły skok napięcia elektrycznego w liniach telegraficznych w Ameryce Północnej i Europie, uniemożliwiający łączność i powodujący m.in. zapalenie papieru w telegrafach. Burza była tak silna, że niezwykle jasne zorze polarne można było obserwować nawet na szerokościach geograficznych Meksyku i Hawajów. Uważa się, że dziś - gdy na orbicie Ziemi znajduje się tysiące satelitów, a miliardy urządzeń elektronicznych stale podłączonych jest do sieci energetycznych - zjawisko o podobnej sile wywołałoby globalną katastrofę.

Więcej o: