Przesłuchanie w sprawie UFO. Emerytowany wojskowy: USA posiadają "nieludzkie" szczątki

Trzech emerytowanych wojskowych oceniło na przesłuchaniu w Izbie Reprezentantów, że przypadki UFO stanowią problem dla bezpieczeństwa narodowego, a rząd USA był zbyt tajemniczy w tej sprawie. Z kolei były oficer wywiadu zarzucił rządowi, że ukrywa statek kosmiczny obcych.

- Jeśli UAP [z ang. Niezidentyfikowane Zjawiska Lotnicze - przyp. red.] to obce drony, to jest to pilny problem bezpieczeństwa narodowego. Jeśli jest to coś innego, to jest to problem dla nauki. W obu przypadkach niezidentyfikowane obiekty stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów - powiedział były pilot marynarki wojennej Ryan Graves, który prowadzi grupę Americans for Safe Aerospace, mającą zachęcać pilotów do zgłaszania incydentów związanych z UAP. W środę komisja nadzoru i odpowiedzialności w Izbie Reprezentantów zwołała przesłuchanie w sprawie UFO.

Zobacz wideo Nagrania UFO są autentyczne. Potwierdziło to wojsko USA

USA. Przesłuchanie w sprawie UFO. "Zamierzamy ujawnić tuszowanie sprawy"

Środowe przesłuchanie było kolejną próbą zbadania kwestii niewyjaśnionych zjawisk na forum krajowym. - To kwestia przejrzystości rządu - podkreślał republikanin z Tennessee Tim Burchett, który apelował o zorganizowanie posiedzenia komisji. - Nie wprowadzamy do przesłuchania małych zielonych ludzików ani latających spodków. Zamierzamy po prostu dotrzeć do faktów. Zamierzamy ujawnić tuszowanie sprawy i mam nadzieję, że to dopiero początek wielu kolejnych przesłuchań - mówił.

Rząd USA określa niewyjaśnione obserwacje jako UAP i niedawno opublikował raporty dotyczące tych przypadków w ostatnich latach. Niektóre zjawiska wciąż nie zostały wyjaśnione, inne incydenty jednak zostały przypisane m.in. do balonów, dronów, ptaków czy zjawisk pogodowych.

Emerytowani dowódcy Marynarki Wojennej USA, Ryan Graves oraz David Fravor, zeznawali o własnych obserwacjach związanych z UAP, do których dochodzić miało podczas pełnienia przez nich służby wojskowej. W przesłuchaniu uczestniczył również David Grusch, były oficer wywiadu amerykańskich Sił Powietrznych, który stwierdził, że rząd USA ukrył swoje badania w sprawie niezidentyfikowanych obserwacji. David Fravor, cytowany przez CNN, nawiązując do zdarzenia, którego był świadkiem w 2004 r., stwierdził: "Technologia, z którą mieliśmy do czynienia, była znacznie lepsza niż wszystko, czym wówczas dysponowaliśmy".

Były oficer wywiadu: Rząd USA próbować odtworzyć technologie UFO

Podczas spotkania komisji były oficer wywiadu David Grusch mówił, że amerykański rząd przez dekady miał prowadzić program, w ramach którego odnalezione miały zostać "nieludzkie" szczątki. Według niego próbowano także odtworzyć technologie UFO. Grusch powtórzył również to, co mówił w czerwcu - władze USA mają posiadać należący do obcych statek kosmiczny. - Zostałem poinformowany w trakcie pełnienia moich obowiązków służbowych o wieloletnim programie pozyskiwania szczątków i inżynierii wstecznej, do którego odmówiono mi dostępu - zapewniał w środę David Grusch, cytowany za "The Guardian".

Były oficer wywiadu w 2022 r. roku złożył specjalny wniosek i uzyskał status sygnalisty [z ang. whistleblower], który daje mu możliwość swobodnego wypowiadania się. Na wczorajszym spotkaniu tłumaczył, że spotkał się z "bardzo brutalną" reakcją z powodu poruszania sprawy UFO. Przyznał, że w związku z zeznaniami obawia się o swoje życie. Twierdził także, że pozyskał informacje o osobach, które miały zostać "skrzywdzone lub ranne" w wyniku działań rządu na rzecz utajnienia danych o UFO. "The Guardian" wskazuje, że przesłuchanie wzbudziło duże zainteresowanie na całym świecie i dostarczyło licznych spekulacji, według których Stany Zjednoczone mają ukrywać dowody na istnienie życia pozaziemskiego i posiadania technologii obcych. Twierdzenia Gruscha spotkały się z dużym sceptycyzmem.

Publikacji jego opowieści na temat rządu USA i UFO odmówiły gazety "The New York Times" i "The Washington Post" oraz serwis Politico. Jedynie wyspecjalizowany w tematach UFO serwis The Debrief poszedł śladem doniesień Grusha - zwraca uwagę Sylwia Czubkowska, dziennikarka, współautorka podcastu Techstorie w TOK FM. Z kolei Inne media od "The Wired" po "The Guardian" głosami ekspertów oceniają jego rewelacje jako "popularną wśród fanów UFO teorię spiskową".

Więcej o: