Udało się! Pierwsi turyści polecieli w kosmos dzięki Virgin Galactic [ZDJĘCIA]

Pierwszy prywatny lot turystyczny w kosmos zakończył się sukcesem. Samolot kosmiczny VSS Unity firmy Virgin Galactic zabrał ze sobą trzy osoby, które doświadczyły stanu nieważkości i zobaczyły Ziemię z oddali.
Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

VSS Unity wystartował w czwartek o godz. 17:00 czasu polskiego. Na pokładzie samolotu kosmicznego było trzech turystów - emerytowany brytyjski sportowiec i olimpijczyk Jon Goodwin, pochodząca z karaibskiego państwa Antigua i Barbuda przedsiębiorczyni i trenerka personalna Keisha Schahaff oraz jej 18-letnia córka Anastatia Mayers. Wraz z nimi leciało również dwóch pilotów - kapitan Frederick W. Sturckow i pilotka Kelly Latimer, oraz pracująca dla firmy Virgin Galactic Beth Moses, która pełni rolę astronauty-instruktora.

Virgin Galactic wykonał turystyczny lot w kosmos

W ramach misji Galactic 02, VSS Unity został wyniesiony na wysokość kilkunastu kilometrów przy pomocy samolotu, a następnie, korzystając z własnego napędu, wzniósł się na wysokość ok. 80 km nad Ziemią (USA uznaje taką wysokość za granicę kosmosu). Turyści mogli zobaczyć krzywiznę Ziemi na tle kosmosu i przez kilka minut doświadczyć stanu nieważkości. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo w internecie. Pełne nagranie z lotu można zobaczyć poniżej:

 

Turystyczne loty w kosmos Virgin Galactic. Ile kosztuje bilet?

Jon Goodwin kupił bilet już w 2005 roku, gdy należąca do Richarda Bransona firma Virgin Galactic ruszyła ze sprzedażą. Brytyjczyk zapłacił 200 tys. dolarów, czyli o 50 tys. dolarów mniej, niż pozostała dwójka turystów. Dziś bilety kosztują aż 450 tys. dolarów za lot. Firma Virgin Galactic zapowiadała, że jeśli dzisiejsza podróż w kosmos przebiegnie zgodnie z planem, kolejne turystyczne loty miałyby obywać się co miesiąc. W kolejce do lotu w kosmos realizowanego przez tę firmę czeka obecnie ponad 800 osób.

Jest to druga misja firmy Virgin Galactic. Pierwsza misja odbyła się pod koniec czerwca i miała charakter badawczo-szkoleniowy. Została sfinansowana przez włoskie siły powietrzne. Jej głównym celem były m.in. badania nad wpływem warunków mikrograwitacji na zachowanie ludzkiego organizmu i zdolności poznawcze człowieka.

Więcej o: