Superksiężyc rozświetli niebo nad Polską. Niebieska pełnia wystąpi pierwszy raz od kilku lat

Z końcem sierpnia na nocnym niebie dojdzie do zbieżności dwóch wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Superksiężyc w połączeniu z Niebieskim Księżycem stworzą widok spotykany tylko raz na kilka lat. Kiedy dokładnie warto obserwować satelitę Ziemi i czego możemy się po nim spodziewać?

Tegoroczny sierpień obfituje w liczne zjawiska astronomiczne. Pierwszego dnia miesiąca mieliśmy okazję podziwiać superksiężyc, czyli pełnię, w trakcie której naturalny satelita Ziemi znajdował się rekordowo blisko naszej planety. Równie spektakularnie przebiegnie zakończenie wakacji, które uświetni dodatkowo Niebieski Księżyc.

Zobacz wideo Rysie złapane na fotopułapce! Zaskakująca liczba

Dwie pełnie w jednym miesiącu. Superpełnia pokryje się z Niebieskim księżycem

W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie będziemy mogli obserwować połączenie dwóch wyjątkowych zjawisk astronomicznych: superksiężyca i Niebieskiego Księżyca. W Polsce kulminacyjny moment ich wystąpienia przypadnie na godzinę 3:30 w nocy. To już druga pełnia w przeciągu zaledwie 29 i pół dnia. Taka zbieżność dat w cyklu księżycowym zdarza się tylko raz na około 2,7 roku i określana jest właśnie mianem niebieskiej pełni. Ostatni raz naturalny satelita Ziemi przybrał swoją pełną postać dwukrotnie w tym samym miesiącu w październiku 2020 roku.

Niebieski Księżyc tylko z nazwy? Kolor satelity nie pokryje się z określeniem zjawiska

Superksiężyc zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 363 667 km, przez co może wydawać się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Nazwa "Niebieski Księżyc" może być jednak myląca, ponieważ wbrew oczekiwaniom naturalny satelita Ziemi nie zabarwi się na niebiesko. Podziwiając pełnię, możemy natomiast odnieść wrażenie, że księżyc zmienił kolor na pomarańczowy za sprawą działania atmosfery w trakcie jego wschodu i zachodu. Wyjątkową pełnię najlepiej podziwiać z miejsc oddalonych od dużych miast, które generują sztuczne światło.

Więcej o: