Fotografia to kolejne zdjęcie tygodnia (Image of the Week), które NASA opublikowała ostatnio na platformie X (dawniej Twitter). Zdjęcie przedstawiające dwie niezwykłe skały na Marsie uchwycone zostało przez kamerę łazika Perseverance.
Jak zauważyła agencja, 18 sierpnia 2023 r. jedna ze sfotografowanych przez Perseverance skał wyraźnie przypomina szczypce kraba, a druga płetwę rekina, co zresztą szybko zauważyli też internauci.
Zgodnie z obietnicą oto nowy obraz tygodnia wybrany przez was. Ten skalisty duet został uchwycony podczas wspólnej przejażdżki po obszarze miotanym wiatrem. Uchwyciłem szczypce kraba? Płetwę rekina?
- napisano na oficjalnym koncie łazika Perseverance.
Oczywiście obie skały nie mają żadnego związku z żywymi organizmami. Choć jest już pewne, że miliardy lat temu Mars był pokryty rzekami, jeziorami i morzami, naukowcom do tej pory nie udało się odnaleźć na nim żadnych śladów życia. To jednak kolejny przykład pareidolii, czyli zjawiska mimowolnego dopatrywania się znajomych nam kształtów (głównie zwierząt i ludzi) w elementach przyrody nieożywionej.
Najsłynniejszy przykład takiej pareidolii to słynne już zdjęcie powierzchni Marsa wykonane w 1976 roku przez orbiter sondy kosmicznej Viking 1 agencji NASA. Jedna z formacji skalnych o wymiarach ok. 1,5 x 3 km do złudzenia przypomina ludzką twarz. Dopiero wykonane po latach fotografie w znacznie lepszej jakości pokazały, że obiekt ma zdecydowanie bardziej skalistą naturę.
Formacja skalna na Marsie przypominająca twarz - zdjęcie z sondy kosmicznej Viking 1 z 1976 roku fot. NASA/JPL-Caltech
Łazik Perseverance i dron Ingenuity odkryły już na Marsie wiele intrygujących przedmiotów, ale większość z nich to śmieci (przemieszczone przez wiatr elementy wykorzystane do posadzenia łazika na planecie) oraz skały, które - na skutek działania wiatru - przybrały niesamowite kształty.
W maju zeszłego roku NASA opublikowała na przykład zdjęcia osłony i spadochronu, z którym lądowali Perseverance i Ingenuity. Miesiąc później znaleziono m.in. kawałek materiału przypominający kuchenną folię aluminiową (najpewniej był to fragment folii termicznej). NASA publikowała też zdjęcia kamieni, które na jakiś czas utknęły w kołach łazika.