Naukowcy wyhodowali pierwszy kompletny embrion człowieka. Wystarczył jeden składnik

Naukowcy wyhodowali kopię 14-dniowego ludzkiego embrionu, bez udziału plemników, komórek jajowych i macicy. Badania nad embrionami mają nam pozwolić zrozumieć przyczyny chorób dziedzicznych i genetycznych.
Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Instytut Naukowy Weizmanna w Izraelu wyhodował ludzki embrion z pomocą komórek macierzystych. - To podręcznikowy obraz ludzkiego embrionu w 14. dniu życia - powiedział prof. Jacob Hanna w rozmowie z BBC. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature". Szczegóły znajdziemy również na stronie internetowej instytutu.

Naukowcy wyhodowali model 14-dniowego embrionu. Wystarczyły komórki macierzyste

Naukowcy z pomocą substancji chemicznych przekształcił komórki macierzyste w cztery różne typy komórek, które są obecne w ludzkich embrionach w początkowej fazie ich rozwoju. Są to: epiblasty, trofoblasty, hipoblasty i mezodermy. W ten sposób dla każdego modelu wyhodowano łącznie 120 komórek w odpowiednich proporcjach.

Embriony rozwijały się w warunkach laboratoryjnych do momentu, gdy stały się porównywalne z zarodkiem 14 dni po zapłodnieniu. BBC wskazuje, że w wielu krajach jest to prawna granica w badaniach nad ludzkimi zarodkami. Naukowcy ocenili, że udało się wyhodować pierwszy "kompletny" model zarodka, który naśladuje wszystkie kluczowe struktury wyłaniające się we wczesnym embrionie.

Naukowcy badają embriony

Badania nad modelami zarodków mają pomóc wyjaśnić, w jaki sposób powstają różne typy komórek. Naukowcy chcą w ten sposób poznać najwcześniejsze etapy budowy narządów organizmu i zrozumieć choroby dziedziczne lub genetyczne. Uważa się, że badania mogą również poprawić wskaźnik powodzenia zapłodnienia metodą in vitro (IVF).

Więcej o: