"Kosmiczny pociąg" nad Polską. Sznurek satelitów Starlink rozświetli niebo. Jak oglądać?

"Kosmiczny pociąg" satelitów Starlink będzie widoczny nad Polską od wtorku do czwartku. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę okołoziemską łącznie 21 satelitów. Jak je znaleźć? Kiedy oglądać nad polskim niebem? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Te wynalazki zna cały świat. Wiedziałeś, że są dziełem Polaków? [TOPtech]

We wtorek o godzinie 2:57 czasu lokalnego z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę 21 satelitów Starlink V2 mini firmy SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk. Sznur tych satelitów będzie widoczny nad polskim niebem od wtorku do czwartku.

Starlinki nad Polską w 2023 r. Jak oglądać?

"Kosmiczny pociąg" można było oglądać dziś o godzinie 20:53. Satelity leciały z zachodu w kierunku zenitu. Jeśli przegapiliśmy spektakl, przelot Starlinków będziemy mogli zobaczyć jeszcze w kolejnych dniach - 13 września o godzinie 20:59 i 14 września o 21:04.

"Najlepiej widoczny przelot rozpocznie się o godzinie 20:53. Starlinki pojawią się na zachodnim niebie i przelecą w kierunku zenitu. Najdłuższe przeloty będą możliwe do obserwacji w centralnej i zachodniej Polsce. Wschodnia Polska też będzie miała możliwość obserwacji przelotu, ale będą one nieco krótsze niż w pozostałych częściach kraju. Bardzo dobrze będą widoczne w zachodniej Europie" - tłumaczy Zbyszek Zając z nocneniebo.pl.

Odnalezienie "kosmicznego pociągu" SpaceX na niebie jest bardzo proste. Satelity poruszają się po orbicie w długim sznurze (zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk - jeden za drugim) i stosunkowo szybko przecinają niemal całe niebo. Wypatrzenie ich gołym okiem, przy dobrej pogodzie, nie powinno stanowić żadnego problemu, choć oczywiście na czas obserwacji najlepiej udać się pod stosunkowo ciemne niebo.

Satelity Starlink nad Polską. Gdzie oglądać? [TRANSMISJA]

Przelot satelitów Starlink można również oglądać w internecie. Transmisja na żywo jest prowadzona przez kanał Nocne Niebo w serwisie YouTube i możemy ją oglądać poniżej.

 
Więcej o: