Kosmiczny pociąg Elona Muska przeleci znów nad Polską. Najlepsza okazja na obserwacje

Kosmiczny pociąg Elona Muska ponownie pojawi się nad Polską. Sznur satelitów kosmicznych firmy SpaceX będzie widoczny z naszego kraju ok. godziny po zachodzie słońca. To doskonała okazja, aby zobaczyć niezwykły spektakl na niebie.

Elon Musk i jego firma SpaceX regularnie wystrzeliwują na orbitę Ziemi kolejne paczki satelitów komunikacyjnych Starlink, które obiegają Ziemię gęsiego. W efekcie co jakiś czas na niebie możemy obserwować dość charakterystyczne zjawisko, jakim jest przelot satelitów okrzykniętych kosmicznym pociągiem Elona Muska.

Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Kosmiczny pociąg ponownie nad Polską. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

O tym, że ponownie mamy okazję obserwować Starlinki nad Polską przypomniał portal nocneniebo.pl. Najlepszą okazję do zobaczenia kosmicznego pociągu będziemy mieli jeszcze w poniedziałek, ok. godziny po zachodzie słońca. Spektakl powinien rozpocząć się dokładnie o godz. 19:36 i potrwa od ok. 4 do 5 minut. Na niebie będzie można zobaczyć piękny świetlisty i jasny sznur stworzony z 21 satelitów Starlink oznaczonych numerem G7-3. Zostały one wyniesione na orbitę w poniedziałek rano z bazy Vandenberg w Kalifornii

Trasa przelotu różni się oczywiście w zależności od miejsca obserwacji. Na przykład dla Warszawy przelot zacznie się na południowo-zachodnim horyzontem, a zakończy we wschodniej części nieba. W większości przypadków kosmiczny pociąg będzie widoczny z Polski wysoko na niebie, w pobliżu zenitu, co ułatwi obserwacje. Dokładne dane w zależności od miejsca zamieszkania można sprawdzić na jednej ze stron śledzących Starlinki (np. findstarlink.com).

Warunki do obserwacji w poniedziałek też będą świetne, przynajmniej we wschodniej i centralnej Polsce. Starlinki pojawią się stosunkowo wczesnym wieczorem, ale wystarczająco późno (68 min po zachodzie słońca w przypadku Warszawy), aby niebo było już ciemne (na zachodzie kraju wciąż będzie stosunkowo jasne). Na dodatek powinna dopisać pogoda. W momencie przelotu nad większą częścią Polski zachmurzenie - o ile wystąpi - ma być niewielkie.

Poniedziałkowy wieczór to zdecydowanie najlepsza okazja do obserwacji (bo satelity będą najjaśniejsze), ale kosmiczny pociąg będzie widoczny jeszcze przez kilka kolejnych dni. Na bardzo dobre warunki do obserwacji możemy liczyć każdego wieczora aż do czwartku. Codziennie o podobnej porze.

Więcej o: