Koronawirus kreuje nowych miliarderów. To właściciele firm biotechnologicznych

Epidemia koronawirusa to również czas, kiedy gwałtownie rośnie sprzedaż i wartość niektórych firm biotechnologicznych - tych, które produkują, sprzedają lub opracowują leki i akcesoria medyczne przydatne do walki z koronawirusem.

Przykładowo Vir Biotechnology to spółka z San Francisco pracująca od lat nad szczepionkami i lekami na choroby zakaźne. W przeszłości badała między innymi wirusy SARS i MERS.

22 stycznia firma poinformowała, że rozpoczyna przeszukiwanie swojej dużej biblioteki przeciwciał pod kątem znalezienia takiego, które będzie efektywne w zwalczaniu wirusa Covid-19. To spowodowało, że kurs spółki na amerykańskiej giełdzie firm nowych technologii NASDAQ w ciągu kilku dni się potroił z niecałych 20 do ok. 60 dol. za akcję. 

Notowania spółki Vir BiotechnologyNotowania spółki Vir Biotechnology Investing.com


I mimo późniejszych spadków spowodowanych w ogóle strachem przed koronawirusem, który zapanował na rynkach kapitałowych, nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomogły w tym nowe informacje ze spółki.

12 lutego Vir Biotechnology podał, że znalazł dwa przeciwciała, które wydają się obiecujące w walce z koronawirusem. Firma nawiązała również współpracę z chińską spółką biotechnologiczną WuXi Biologics, specjalizującą się w rozwoju i produkcji leków na zamówienie innych firm.

Zobacz wideo Imprezy masowe odwołane. Zobacz, które wydarzenia nie odbędą się w terminie

Chińczycy z Amerykanami będą więc razem, zapewne w niedługim czasie, produkować lek na koronawirusa. I możliwe, że te dwie firmy zarobią na tym krocie. 

Wielkie pieniądze na koronawirusie

Tak, jak już obecnie wielkie pieniądze na epidemii koronawirusa zarabia Cui Jinhai, prezes chińskiej spółki Allmed Medical Products produkującej niemal wszystko z gazy – w tym np. gaziki do dezynfekcji – oraz maski chirurgiczne. Od początku roku kurs spółki na giełdzie w Chinach podwoił się, a majątek Jinhai urósł o 17 mld dol., wg szacunków Bloomberga.

Notowania spółki Allmed Medical ProductsNotowania spółki Allmed Medical Products Investing.com


O 40 proc. powiększyły się w tym roku również notowania chińskiej firmy Guangzhou Wondfo Biotech, która opracowała szybkie testy na koronawirusa – to pozwoliło prezesowi spółki Li Wenmei i jego żonie Wang Jihua wejść do grona miliarderów.

O kilkadziesiąt procent powiększył się też majątek Ang Kanga, byłego lekarza, a teraz większościowego udziałowca firmy Hualan Biological Engineering. Ta firma opracowała w przeszłości szczepionkę na grypę H1N1, a teraz próbuje wynaleźć ją na koronawirusa.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o: