Koronawirus. Pierwszy bank w Polsce umożliwia odłożenie spłaty kredytów na pół roku

mBank poinformował, że jeszcze dziś zaoferuje swoim klientom możliwość zawieszenia nawet na pół roku rat kapitałowych kredytów gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Jeszcze dziś podobne decyzje mogą ogłosić inne banki.

Jak zapowiadali przedstawiciele Związku Banków Polskich po zeszłotygodniowej naradzie u prezydenta Andrzeja Dudy, do poniedziałku przedstawią plany wsparcia kredytobiorców, którzy znajdą się w trudnej sytuacji w związku z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa i walki z nią. Zaznaczano jednak przy tym, że ich wdrożenie (i szczegóły) będą zależeć od konkretnego banku.

Pierwszy swoją decyzję już zakomunikował mBank. Instytucja poinformowała, że już od poniedziałku od godziny 16:00 umożliwi każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku. Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Cały proces będzie można przeprowadzić on-line, w systemach bankowości internetowej banku.

Zawieszona część kapitałowa

Warto zwrócić uwagę, że odłożenie spłaty dotyczy "wyłącznie" części kapitałowej. To oznacza, że odsetki trzeba będzie spłacać nadal, co potwierdziło biuro prasowe mBanku. Co to oznacza w praktyce? W przypadku kredytów na krótki okres (np. pożyczek na rok czy dwa lata) odsetki stanowią niewielką część raty. Podobnie, gdy ktoś jest pod koniec okresu spłaty długoterminowego kredytu mieszkaniowego czy inwestycyjnego.

Inaczej sprawa się ma w pierwszych latach okresu spłaty dłuższych kredytów (np. ktoś spłaca dopiero od roku czy dwóch kredytów na 20 czy 25 lat), szczególnie w przypadku spłaty w systemie rat równych (najpopularniejszym w Polsce). Z racji konstrukcji takiego systemu spłaty może się zdarzyć, że odsetki stanowią nawet dużą część (nawet ponad połowę) całej raty. Odłożenie spłaty części kapitałowej sprawi więc, że miesięczne obciążenie nie zostanie zredukowane do zera. 

Żeby nie było wątpliwości - gest mBanku jest bardzo potrzebny. Niewykluczone, że zawieszenie płatności całej raty jest bardziej skomplikowane do pilnego wdrożenia i gdyby była taka potrzeba, bank będzie wdrażał jeszcze dalej idące rozwiązania. Warto natomiast mieć świadomość, na czym konkretnie polega zawieszenie spłaty części kapitałowej raty.

Kolejne banki też to wprowadzą

Z całą pewnością w najbliższych dniach podobne pomysły czasowego zawieszenia (części) rat kredytowych zaprezentują także inne banki. Jak wynika z ustaleń "Pulsu Biznesu", dla całego sektora bankowego rekomendowane ma być zwolnienie klientów z płacenia rat kapitałowych od wszystkich kredytów ratalnych, od gotówkowych przez hipoteczne po inwestycyjne. 

Fakt niespłacania całych rat przez klienta nie będzie oczywiście "zapisywany" w Biurze Informacji Kredytowej. Również z księgowego punktu widzenia, będzie to rozwiązanie korzystne dla sytuacji finansowej banków.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?
Więcej o: