Koronawirus. Pierwszy bank w Polsce umożliwia odłożenie spłaty kredytów na pół roku

mBank poinformował, że jeszcze dziś zaoferuje swoim klientom możliwość zawieszenia nawet na pół roku rat kapitałowych kredytów gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Jeszcze dziś podobne decyzje mogą ogłosić inne banki.

Jak zapowiadali przedstawiciele Związku Banków Polskich po zeszłotygodniowej naradzie u prezydenta Andrzeja Dudy, do poniedziałku przedstawią plany wsparcia kredytobiorców, którzy znajdą się w trudnej sytuacji w związku z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa i walki z nią. Zaznaczano jednak przy tym, że ich wdrożenie (i szczegóły) będą zależeć od konkretnego banku.

Pierwszy swoją decyzję już zakomunikował mBank. Instytucja poinformowała, że już od poniedziałku od godziny 16:00 umożliwi każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku. Dotyczy to wszystkich kredytów spłacanych w ratach, m. in. gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Cały proces będzie można przeprowadzić on-line, w systemach bankowości internetowej banku.

Zawieszona część kapitałowa

Warto zwrócić uwagę, że odłożenie spłaty dotyczy "wyłącznie" części kapitałowej. To oznacza, że odsetki trzeba będzie spłacać nadal, co potwierdziło biuro prasowe mBanku. Co to oznacza w praktyce? W przypadku kredytów na krótki okres (np. pożyczek na rok czy dwa lata) odsetki stanowią niewielką część raty. Podobnie, gdy ktoś jest pod koniec okresu spłaty długoterminowego kredytu mieszkaniowego czy inwestycyjnego.

Inaczej sprawa się ma w pierwszych latach okresu spłaty dłuższych kredytów (np. ktoś spłaca dopiero od roku czy dwóch kredytów na 20 czy 25 lat), szczególnie w przypadku spłaty w systemie rat równych (najpopularniejszym w Polsce). Z racji konstrukcji takiego systemu spłaty może się zdarzyć, że odsetki stanowią nawet dużą część (nawet ponad połowę) całej raty. Odłożenie spłaty części kapitałowej sprawi więc, że miesięczne obciążenie nie zostanie zredukowane do zera. 

Żeby nie było wątpliwości - gest mBanku jest bardzo potrzebny. Niewykluczone, że zawieszenie płatności całej raty jest bardziej skomplikowane do pilnego wdrożenia i gdyby była taka potrzeba, bank będzie wdrażał jeszcze dalej idące rozwiązania. Warto natomiast mieć świadomość, na czym konkretnie polega zawieszenie spłaty części kapitałowej raty.

Kolejne banki też to wprowadzą

Z całą pewnością w najbliższych dniach podobne pomysły czasowego zawieszenia (części) rat kredytowych zaprezentują także inne banki. Jak wynika z ustaleń "Pulsu Biznesu", dla całego sektora bankowego rekomendowane ma być zwolnienie klientów z płacenia rat kapitałowych od wszystkich kredytów ratalnych, od gotówkowych przez hipoteczne po inwestycyjne. 

Fakt niespłacania całych rat przez klienta nie będzie oczywiście "zapisywany" w Biurze Informacji Kredytowej. Również z księgowego punktu widzenia, będzie to rozwiązanie korzystne dla sytuacji finansowej banków.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?
Więcej o:
Komentarze (43)
Koronawirus. Pierwszy bank w Polsce umożliwia odłożenie spłaty kredytów na pół roku
Zaloguj się
 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 8 razy 4

  mBank nie zrobił niczego, czego nie ma zapisanego w umowach kredytowych. Wręcz jeszcze na tym zarobi.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 6 razy 4

  Gdyby tak umorzyli całkowicie raty kredytów gotówkowych np. za 3 miesiące to odbili by potem sobie na ilości kolejnych klientów a dokładniej zyskach na nich, ale trzeba mieć cohones, żeby na taki wariant zdecydować się :)

 • kodziarski_szpion

  Oceniono 8 razy 4

  ale mi interes, to lepiej spłacać kapitał z odsetkami i mieć mniej kapitału w kredycie

 • this.man

  Oceniono 5 razy 3

  Ale z zarobku nie zrezygnował. Odsetki od kapitału należy nadal płacić, a te szczególnie w początkowej fazie spłaty kredytu hipotecznego mogą stanowić grubo ponad połowę raty kapitałowo-odsetkowej.

 • praskiso

  Oceniono 8 razy 2

  Banki same wychodzą z ofertą. Niemrawy rząd na razie nic w tej sprawie nie robi, a jak zrobi to nie będzie to korzystne dla banków. Oferta banków to w skrócie naliczenie dodatkowych odsetek za karencję - jednym słowem dodatkowy zysk dla banków.

 • zenoncool

  Oceniono 6 razy 2

  Ludzie, nie dajcie się na to złodziejstwo nabrać. Szczególnie przy stosunkowo świeżych kredytach hipotecznych (poniżej 10-15 lat), gdzie zdecydowana większość raty to odsetki.

  Np z raty ok. 4600zł - 3500zł to odsetki - a kapitał ok. 1100 zł. Różnica przy takiej uldze prawie żadna. Takie 6 miesięczne "wakacje", w skali spłacania całego kredytu, to wyrzucenie w błoto 21.000 zł.

 • adamyauch

  Oceniono 6 razy 2

  To miłe, ale nic nie daje. Jeśli ktoś ma 3 kredyty i kapitał to 50%, a odsetki drugie 50% i zamiast 3000 ma płacić 1500, to skąd weźmie 1500 złotych skoro nic nie zarabia (jednoosobowe działalności gospodarcze, ludzie zarabiający na prowizji etc.) Tu trzeba zawiesić całość kwoty na 6 miesięcy. Chyba, że chcą wpisać do BIKu 100000 osób, to jest to świetne rozwiązanie.

 • blablablablabla5632

  Oceniono 4 razy 2

  a to ku*asiarze. przestajesz obniżać kapitał od którego liczone są odsetki, tak więc bank zarobi więcej na każdym takim kredycie. i jeszcze to nazywają pomocą..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX