Na GPW powrócił względny spokój. WIG20 rośnie najmocniej w Europie

Po fatalnym poniedziałku we wtorek na giełdy powrócił spokój. Od rana większość europejskich indeksów notuje wzrosty lub jest na delikatnym minusie.
Zobacz wideo

W poniedziałek na światowych rynkach doszło do prawdziwego popłochu. Wall Street zaliczyło najgorszą sesję od 1987 roku, a w Europie najważniejsze indeksy spadały o ponad 5 procent. Niespokojnie były również w Azji, choć nie tak, jak na Starym Kontynencie czy USA.

Sytuacja zmieniła się we wtorek. Pierwszym pozytywnym sygnałem były zwyżkujące kontrakty futures na amerykańskiej giełdzie oraz wzrost cen ropy. Po otwarciu europejskim parkietów okazało się, że tu również powraca względny spokój. O godzinie 10.00 wzrosty notowały zarówno indeks Euro Stoxx 50 (+0,7 proc.), jak i francuski CAC 40 (+0,58 proc.) Z kolei niemiecki DAX oraz brytyjski FTSE 100 znajdują się obecnie na niewielkim minusie.

Największym zwycięzcą wtorkowego przedpołudnia była jednak warszawska Giełda Papierów Wartościowych. WIG20, który skupia 20 największych spółek notowanych na GPW, o godzinie 10.00 rósł o ponad 2,5 procent. Warto przy tym zaznaczyć, że wciąż znajduje się na swoich historycznych minimach, a w ciągu ostatniego roku stracił ponad 40 procent.

GPWGPW fot. Investing.com

Politycy zaczynają działać. Na giełdy wraca spokój

Jedyną z przyczyn powrotu względnego spokoju na GPW są działania podjęte przez Narodowy Bank Polski. NBP ogłosił wprowadzenie pakietu rozwiązań, które mają na celu ułatwienie płynnego finansowania firm walczących ze skutkami epidemii koronawirusa.

Bank przeprowadzi tzw. operację repo. Jest to forma krótkoterminowej pożyczki udzielanej pod zastaw głównie obligacji skarbowych. Ma to zapewnić bankom płynność w ciągu następnych dni. NBP zarekomendował również obniżkę stóp procentowych i zawieszenie składek ZUS.

Więcej o:
Komentarze (6)
Na GPW powrócił względny spokój. WIG20 rośnie najmocniej w Europie
Zaloguj się
 • riens

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież nadchodzi recesja. Rośnie chwilowo, bo krótka spekulacja. Tendencja długoterminowa jest spadkowa. Patrz prognozy gosp.

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 2 razy 2

  i po takich artykulikach ludzie tracą pieniądze...
  bo mnie się wydaje, ze DT-rzy i krótkoterminowcy właśnie realizują zyski i ustawiają się na kolejnych pozycjach, bo na takich bananowych giełdkach jak GPW łatwo w taki sposób kosić kasiorkę...
  Swego czasu mój ojciec nie chciał mnie słuchać tylko niejakiego Mosza i później przez rok odrabiałem mu stratę... tak się wychodzi na słuchaniu "anali" a nie samodzielnym myśleniu...
  dopiero drugi dzień mamy kwarantanny, jak się przeciągnie do połowy kwietnia to nawet orlen, spółki energetyczne, nbp i kghm nie będzie miało z czego wspomagać rządu bo i im się pieniążki skończa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX