Volkswagen wstrzymuje produkcję w większości zakładów. Co z fabrykami w Polsce? Mamy komentarz

Prezes niemieckiego koncernu Volkswagen poinformował, że w większości zakładów w Europie produkcja zostanie wstrzymana. Powodem jest epidemia koronawirusa. Czy wszystkie polskie fabryki koncernu zostaną również zamknięte? Mamy komentarz.

Prezes koncernu Volkswagen zapowiedział tymczasowe zamknięcie większości fabryk spółki w Europie. Podczas przedstawiania rocznego bilansu firmy prezes Herbert Diess, poinformował, że z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa zakłady zostaną zamknięte od soboty na dwa lub trzy tygodnie.

Zobacz wideo Wyjątkowy samochód znów 'wjechał' do 'Studia Biznes'

Sytuacja wywołana epidemią już dziś zakłóca pracę w zakładach Volkswagena. W ciągu ostatnich dni doszło do przerw produkcyjnych w zakładach na Słowacji, w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.

Koncern podał ponadto, że w kilku zakładach na terenie Niemiec wykryto u pracowników obecność koronawirusa.

Czytaj też: Volkswagen Poznań zwiększa automatyzację i redukuje zatrudnienie

Federalny minister gospodarki Peter Altmaier przewiduje, że kryzys w gospodarce wywołany koronawirusem potrwa kilka miesięcy. Jego zdaniem należy mu przeciwdziałać uruchamiając nowe fundusze, korzystne linie kredytowe i ułatwienia finansowe. "Nie możemy czekać tygodni na działania, musimy je zacząć od razu" - powiedział minister gospodarki w telewizji RTL.

Volkswagen zamknie fabryki w Polsce?

Decyzja niemieckiego koncernu nie oznacza, że również polskie fabryki zostaną zamknięte. Jak wyjaśnia w rozmowie z Next Gazeta.pl rzecznik prasowy spółki Patrycja Kasprzyk, decyzje w tym zakresie są podejmowane oddzielnie. Fabryki w Poznaniu i Wrześni mogą ogłosić przerwanie pracy w każdej chwili.

Jeszcze w piątek polski koncern informował, że nie rozważa zamknięcia fabryki. Zgodnie z naszą aktualną wiedzą, u żadnego z pracowników Volkswagen Poznań nie stwierdzono do tej pory zakażenia wirusem, żaden też z pracowników nie jest hospitalizowany, czy poddany kwarantannie zaleconej przez służby sanitarno-epidemiologiczne - informuje Patrycja Kasprzyk, rzecznik prasowy fabryki Volkswagen.

W Volkswagen Poznań pracuje łącznie 11 tys. osób.

Więcej o: