Praca zdalna, urlopy, wynagrodzenia w czasie koronawirusa. Ministerstwo Pracy przygotowało poradnik

Pandemia koronawirusa wpływa bardzo mocno na gospodarkę. Pracodawcy mierzą się z zadaniem zorganizowania pracy w tym trudnym okresie. Z pomocą w odpowiedniej interpretacji przepisów przychodzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które stworzyło poradnik pracodawcy. Są w nim m.in. informacje dotyczące urlopów, wynagrodzeń czy mierzenia temperatury.

W związku z pandemią koronawirusa pracodawcy zalecają pracę zdalną. Ponadto wiele przedsiębiorstw i firm zostało zamkniętych, m.in. kina, teatry czy galerie handlowe, a są też przedsiębiorcy, którzy nie zamknęli swojego biznesu. A że sytuacja jest wyjątkowa, to spora grupa z nich ma w związku z tym pytania i dylematy w kwestii interpretacji przepisów. Na część z nich staraliśmy się dla was odpowiedzieć, w rozmowie z mec. Łukaszem Kuczkowskim. Odpowiadał on na pytania dotyczące urlopu, konieczności przychodzenia do zakładu pracy czy odszkodowania. Teraz z pomocną ręką przychodzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?

Koronawirus. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poradnik dla pracowników i przedsiębiorców

Na stronie resortu pracy pojawił się poradnik, który odpowiada na najczęstsze pytania pracowników i pracodawców.

Zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa stawiają przed nami wszystkimi nowe wyzwania. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. Dzisiaj na zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy musimy spojrzeć w inny sposób, a istniejące zasady dostosować do nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy

- czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dalej resort dodaje, że zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie zwalniają pracodawcy z obowiązku ochrony zdrowia i życia pracownika. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców, którzy zatrudniają osoby pracujące na stanowiskach, w których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe i niebezpieczne. Dlatego też powstał poradnik dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy w obliczu koronawirusa. Odpowiada m.in. na pytania o organizację pracy, kwestię urlopów czy konieczność mierzenia temperatury. 

Czy można mierzyć pracownikom temperaturę ciała? 

Pracodawca powinien uzyskać zgodę zainteresowanego pracownika na dokonanie pomiaru temperatury ciała. Pracownik ma natomiast obowiązek współdziałać z pracodawcą w realizacji zadań związanych z ochroną życia i zdrowia pracowników.

Podjęcie przez pracodawcę takiego profilaktycznego działania może mieć znaczenie dla przeciwdziałania COVID-19. Nie jest jednak ustalona przepisami prawa wysokość temperatury pozwalająca na stwierdzenie, że pracownik jest chory albo zarażony wirusem COVID-19.

Czy w przypadku zlecenia pracy zdalnej wynagrodzenie ulegnie zmianie?

Nie, wynagrodzenie pracownika nie ulegnie zmianie. Praca zdalna to po prostu zmiana miejsca wykonywania pracy.

Na jak długi okres może być zlecona praca zdalna? Czy ten czas może ulec zmianie?

Ustawa nie określa maksymalnego okresu wykonywania pracy zdalnej. Decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy – może to być czas oznaczony, jednakże uzasadniony przeciwdziałaniem COVID-19.

Co ważne, art. 3 ustawy traci moc po upływie 180 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wydaje się zatem, że czas, na jaki pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, nie może być dłuższy. Możliwe jest jednak zarówno skrócenie, jak i wydłużenie pierwotnie określonego okresu.

Więcej o: